لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

عراق می‌گوید به دلیل «عدم پرداخت پول به ایران» واردات گاز قطع شده است


یک مرد عراقی در بغداد با استفاده از دوش کنار خیابان خودش را خنک می‌کند. تابستان‌های جنوب عراق گرمای سوزانی دارد (آرشیو)
یک مرد عراقی در بغداد با استفاده از دوش کنار خیابان خودش را خنک می‌کند. تابستان‌های جنوب عراق گرمای سوزانی دارد (آرشیو)

وزارت برق عراق می‌گوید که به دلیل عدم پرداخت پول گاز وارداتی، ایران عرضه گاز به عراق را قطع کرده و اکنون این کشور با خطر کمبود برق مواجه است.

وزارت برق عراق این هشدار را روز چهارشنبه در بیانیه‌ای صادر کرد.

وزارت برق عراق گفت پس از توقف صادرات روزانه ۵ میلیون مترمکعب گاز ایران به عراق، تولید برق در عراق به شدت کاهش یافته است.

واردات گاز از ایران برای عراق به منظور پاسخگویی به نیاز مردم به برق، به ویژه در ماه‌های تابستان که گرما به خصوص در استان‌های جنوبی به شدت بالا می‌رود، اهمیت زیادی دارد.

به گفته وزارت برق عراق، ایران از بغداد خواسته است که پول گاز وارداتی را بپردازد.

هشت ماه پس از انتخابات سراسری در عراق سیاست‌مداران این کشور هنوز نتوانسته‌‌اند دولت تشکیل دهند و همین موضوع باعث شده است که در مجموع ۱.۷ میلیارد دلار پول واردات گاز پرداخت نشود. کابینه سرپرستی که فعلا در بغداد مستقر است، اختیار پرداخت پول به ایران را ندارد.

وزارت برق گفت که با ایران در تماس است تا راه حلی برای رسیدگی به بدهی و از سرگیری تولید برق بیابد.

واردات انرژی از ایران بیش از یک سوم نیاز عراق در ماه‌های تابستان را تامین می‌کند. به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، عراق باید برای واردات گاز از ایران، مجوز ویژه‌ای از واشنگتن بگیرد تا مشمول نقض تحریم‌های آمریکا نشود.

در تابستان ۱۳۹۷ خرابی شبکه برق عراق دلیل اصلی اعتراضات خشونت آمیز در استان نفت‌خیز بصره در جنوب کشور بود. سال بعد از آن نیز تظاهرات گسترده‌تر ضد‌دولتی در سرتاسر پایتخت و استان‌های جنوبی عراق برپا شد که از جمله دلایل آن عدم خدمات مناسب عمومی نظیر عرضه برق بود.

XS
SM
MD
LG