لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

انتقاد وزیر دفاع اسرائیل از طرح مکرون؛ گالانت: به گروه تماس سه‌جانبه «کاهش تنش با حزب‌‌الله» نخواهیم پیوست


وزیر دفاع اسرائیل، یوآو گالانت، روز جمعه اعلام کرد که اسرائیل به ابتکاری که توسط رئیس‌جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون، پیشنهاد شده و شامل تشکیل یک گروه تماس از فرانسه، ایالات متحده و اسرائیل برای «کاهش تنش‌های فزاینده با حزب‌الله» در مرز شمالی است، نخواهد پیوست.

گالانت در بیانیه‌ای گفت: «در حالی که ما برای دفاع از مردم خود می‌جنگیم، فرانسه سیاست‌های خصمانه‌ای علیه اسرائیل اتخاذ کرده است.» او افزود: «با این کار، فرانسه جنایات وحشتناکی که حماس علیه کودکان، زنان و مردان اسرائیلی مرتکب شده را نادیده می‌گیرد.»

وی نوشت: «اسرائیل بخشی از چارچوب سه‌جانبه پیشنهاد شده توسط فرانسه نخواهد بود.»

اظهارات گالانت پس آن صورت می‌گیرد که مکرون روز پنج‌شنبه اعلام کرد سه کشورآمریکا، فرانسه و اسرائیل موافقت کرده‌اند با هم همکاری و تلاش‌ها برای پیشبرد نقشه راهی که پاریس اوایل امسال برای کاهش درگیری بین اسرائیل و حزب‌الله ارائه داده بود، افزایش دهند.

این درگیری‌ها از زمانی که گروه تروریستی حزب‌الله پس از قتل‌عام حماس در ۷ اکتبر در جنوب اسرائیل، حملات به شمال را آغاز کرد، شدت یافته است.

وزیر دفاع اسرائیل توضیحی درباره علت این موضع‌گیری نداد، اما بیانیه او پس از آن صادر شد که مقامات فرانسوی ماه گذشته شرکت‌های دفاعی اسرائیل را از نمایش در یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های دفاعی جهان منع کردند.

این تصمیم چند روز پس از حمله اسرائیل به دو تروریست ارشد حماس در شهر رفح در جنوب غزه که باعث آتش‌سوزی در یک مجتمع مسکونی برای فلسطینیان بی‌خانمان شد و ده‌ها غیرنظامی را کشت، موجب خشم و اعتراضات بین‌المللی و اعتراضات در فرانسه شد.

شبه نظامیان حماس، گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی، در جریان حملات ۱۵ مهر به جنوب اسرائیل ۱۲۰۰ تن را که اکثرا غیر نظامی بودند، کشتند و بیش از ۲۵۰ تن را به گروگان گرفتند.

پیشتر گفته شده بود که هنوز بیش از ۱۰۰ گروگان در اسارت این گروه هستند. با این همه، اسرائیل از احتمال کشته شدن شماری از گروگان‌های در دست حماس سخن گفته است. نیروهای این کشور چند روز قبل ۴ گروگان را در غزه آزاد کردند.

XS
SM
MD
LG