لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

تانک‌های اسرائیلی در غرب رفح؛ ارتش اسرائیل به «۴۵ هدف» حمله کرد


سربازان اسرائیلی در حال تمیز کردن لوله تانک.
سربازان اسرائیلی در حال تمیز کردن لوله تانک.

ساکنان رفح روز پنجشنبه ۲۴ خرداد گفتند تانک‌های اسرائیلی، همزمان با بمباران شبانه، در منطقه غربی رفح پیشروی کردند و بسیاری از خانواده‌ها مجبور به ترک خانه‌ها و چادرهای خود در تاریکی هوا شدند.

به گزارش رویترز، نیروهای اسرائیلی به سمت منطقه المواسی در رفح در نزدیکی ساحل، که در اعلامیه‌ها و نقشه‌های منتشر شده توسط ارتش اسرائیل از زمان آغاز حمله به رفح در اردیبهشت ماه، به عنوان منطقه بشردوستانه تعیین شده است، پیشروی کردند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای هرگونه حمله به منطقه المواسی را تکذیب کرد و اعلام کرد که هدف از حمله، نابودی آخرین واحدهای جنگی حماس در رفح است.

در این بیانیه اعلام شد که نیروهای ارتش اسرائیل «در روز گذشته سلاح‌هایی را کشف کرده و مردان مسلح فلسطینی را در نبردهایی به هلاکت رسانده‌اند.»

طی روز گذشته، ارتش اسرائیل اعلام کرد ۴۵ هدف را در سراسر نوار غزه از هوا مورد اصابت قرار داده است که شامل سازه‌های نظامی، هسته‌های شبه‌نظامی، موشک‌اندازها و میله‌های تونل می‌شود.

شهر رفح تا قبل از شروع آخرین پیشروی بیش از یک میلیون نفر را پناه داده بود. اکثر این افراد اکنون به سمت شمال به سمت خان یونس و دیرالبلاح در مرکز نوار غزه حرکت کرده‌اند.

در عملیات چند روز پیش اسرائيل، چهار گروگان آزاد شدند. پس از آن، مقامات وزارت بهداشت غزه که کنترل آن در دست حماس است، مدعی شدند که در آن عملیات، دست‌کم ۲۷۴ فلسطینی از جمله ده‌ها زن و کودک کشته شدند.

درگیریهای جاری در غزه از روز هفتم اکتبر مصادف با ۱۵ مهرماه سال گذشته آغاز شد. زمانی که گروه حماس که مورد حمایت حکومت ایران است با حمله به اسرائیل بیش از ۱۲۰۰ نفر را به کام مرگ کشید و بیش از ۲۵۰ نفر را به عنوان گروگان با خود به داخل غزه برد. هنوز بیش از ۱۰۰ گروگان در اسارت این گروه هستند.

مقامات اسرائیل بارها اعلام کرده‌اند هدفشان از این جنگ، نابودی کامل گروه «تروریستی» حماس و بازگرداندن همه گروگان‌ها به خانه‌هایشان است.

XS
SM
MD
LG