لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

بیش از ۵۰ سوء قصد علیه یهودیان «به دستور خامنه‌ای»؛ گالانت: توطئه‌ها را خنثی کردیم


یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل
یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل

وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه گفت: «جمهوری اسلامی «به دستور خامنه‌ای» طی سال‌های اخیر بیش از ۵۰ سوءقصد علیه یهودیان در سراسر جهان مرتکب شده است.»

به گفته یوآف گالانت، غالب این ترورها در «کارزار بی‌سابقه جهانی ترور» جمهوری اسلامی که عمدتا بر اسرائیلی‌ها و یهودیان سراسر جهان متمرکز بوده، در دقیقه آخر خنثی شده‌اند.

گالانت که پس از دیدار با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، در باکو سخن می‌گفت، افزود توطئه‌های جمهوری اسلامی با کمک قوای دفاعی اسرائیل، همکاری تنگاتنگ با کشورهای خارجی، و فهم تهدید مداوم ایران علیه جهانیان خنثی شده است.

وزیر دفاع اسرائیل افزود تلاش‌های کشورش برای مقابله با طرح‌های ترور جمهوری اسلامی همزمان با تلاش‌های اورشلیم به منظور جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای و تلاش‌های تهران به منظور قاچاق اسلحه به نیابتی‌هایش در نزدیکی مرزهای اسرائیل انجام شده است.

گالانت چهارشنبه شب نیز پیش از عزیمت به جمهوری آذربایجان گفته بود طی دیدار با مقامات این کشور «به طور دقیقی» تهدیدهای یک جنگ‌افزار هسته‌ای ایران را با آنها در میان خواهد گذاشت.

سفر گالانت به همسایه شمالی ایران در حالی انجام می‌گیرد که سازمان اطلاعات جمهوری آذربایجان روز دوشنبه از دستگیری یک شهروند افغانستانی به نام فوزان موسی خان به اتهام توطئه‌چینی با چند شخص دیگر به منظور ارتکاب حمله‌ای تروریستی علیه سفارت یک کشور ثالث در باکو خبر داده بود.

به گزارش سازمان اطلاعات آذربایجان، این شهروند افغانستانی قصد داشت از مواد منفجره و دیگر سلاح‌ها در حمله خود استفاده کند. این سازمان در ابتدا اسمی از سفارت اسرائیل نبرد اما بعدا تایید کرد این سفارت‌خانه هدف توطئه مزبور بوده است.

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، نیز روز چهارشنبه جمهوری اسلامی را عامل توطئه حمله به سفارت کشورش در باکو معرفی کرد.

اورشلیم و باکو روابط نزدیکی دارند و اسرائیل از تامین‌کنندگان اصلی تسلیحات این کشور است. اوایل سال جاری میلادی، جمهوری آذربایجان سفارت‌خانه خود را در تل‌آویو افتتاح کرد.

XS
SM
MD
LG