لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

خیز ایالات متحده برای افزایش حمایت مالی از اوکراین در اجلاس آتی گروه ۲۰


جنت یلن، وزیر خرانه‌داری ایالات متحده در دیدار از زامبیا. ۴ بهمن ۱۴۰۱. رویترز
جنت یلن، وزیر خرانه‌داری ایالات متحده در دیدار از زامبیا. ۴ بهمن ۱۴۰۱. رویترز

یکی از مقامات ارشد وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز جمعه به خبرنگاران گفت که جنت یلن، وزیر خرانه‌داری از هر فرصتی برای انتقاد از جنگ روسیه در اوکراین و همکاری با متحدان برای کاهش آثار ناشی از این جنگ، از جمله ناامنی غذایی و قیمت بالای انرژی استفاده خواهد کرد.

این مقام گفت که یلن همچنین بر نیاز به افزایش حمایت مالی از اوکراین، از جمله برنامه جدید وام صندوق بین المللی پول، تاکید خواهد کرد.

این مقام گفت: «من انتظار ندارم که او با همتایان روسی خود به هیچ وجه تعامل داشته باشد، جز اینکه با قاطعیت هر گونه اظهارات نادرست از سوی آنها در این جلسات را رد کند و با صراحت از روسیه و جنگ در اوکراین انتقاد کند.

این مقام گفت یلن در حال حاضر هیچ ملاقاتی با همتایان چینی نداشته است. یلن هفته گذشته گفت که امیدوار است برای دیدارهای اقتصادی در سطح بالا به چین سفر کند، اما زمان بندی این ملاقات‌ها مشخص نیست زیرا وزارت امور خارجه و دفاع آمریکا در حادثه مربوط به سقوط بالن چین نفش مرکزی داشتند.

به گفته این مقام، یلن در نشست‌های گروه ۲۰، چین را تحت فشار قرار خواهد داد تا به سرعت برای بخشودگی بدهی‌های کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط گام بردارد.

چین قرار است در یک میزگرد بدهی در ۶ اسفند که توسط هند، کشور میزبان، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی سازماندهی شده است، شرکت کند. این میزگرد بر موضوعات گسترده‌تری تمرکز خواهد کرد که موانعی را برای کاهش بدهی کشورهای زامبیا، سریلانکا و سایر کشورها ایجاد کرده است.

یکی از چالش‌های پیش‌رو در این میزگرد اصرار چین است که می‌گوید بانک جهانی و سایر وام دهندگان چندجانبه باید در کاهش بدهی‌ها سهیم باشند.

این مقام گفت که خزانه‌داری دوست دارد در این جلسات توافقی بر سر بدهی‌های زامبیا انجام شود، اما هدف اصلی میزگرد این است که مطمئن شود طیفی از طلبکاران و وام گیرندگان، از جمله طلبکاران بخش خصوصی، همگی درک درستی از انواع بدهی‌ها، تعریف آنها و نحوه کاهش آنها داشته باشند.

این مقام گفت: «من نمی‌گویم که میزگرد بدهی‌های کشورها به طور خاص در مورد چین است. بلکه تلاش برای اطمینان از این است که ما یک چارچوب مشترک کارآمد و یک راه کارآمد برای رسیدن به آن هدف داشته باشیم.»

این مقام گفت که یلن همچنین برای اجماع در مورد اصلاح بانک‌های توسعه چند جانبه به منظور گسترش وام‌های اعطایی برای مقابله با چالش‌های مهم جهانی مانند تغییرات آب‌وهوایی و تنش‌ها و در عین حال حفظ اهداف اصلی خود در کاهش فقر، تلاش خواهد کرد.

به گفته وزارت خزانه‌داری، جنت یلن با وزیر دارایی هند و وزیر خزانه‌داری بریتانیا، در بنگالورو دیدارهای دوجانبه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG