لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

رهبران جهان در نشست امنیتی مونیخ شرایط اوکراین را بررسی می‌کنند


استقبال از کاملا هریس، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، در فرودگاه مونیخ برای حضور در کنفرانس امنیتی مونیخ.
استقبال از کاملا هریس، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، در فرودگاه مونیخ برای حضور در کنفرانس امنیتی مونیخ.

سیاستمداران، نظامیان و دیپلمات‌های ارشد از سراسر جهان روز جمعه برای تبادل نظر درباره وضعیت امنیتی اروپا، پس از تهاجم سال گذشته روسیه، در مونیخ آلمان گردهم آمدند.

تهاجم روسیه به اوکراین به بحث‌های طولانی‌ مدت در مورد طیفی از مسائل دامن زده است. از جمله، اروپا چقدر باید ظرفیت نظامی خود را افزایش دهد، تا چه حد باید برای امنیت خود به ایالات متحده تکیه کند و دولت‌ها چقدر باید برای دفاع از خود هزینه کنند.

در این گردهمایی سالانه که امسال بر دفاع و دیپلماسی متمرکز است، درباره تأثیر جهانی جنگ در اوکراین بر موضوعاتی از قبیل عرضه انرژی و قیمت مواد غذایی نیز بحث و گفت‌گو خواهد شد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، از جمله شرکت کنندگان در این کنفرانس هستند.

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین، با بیان موضع کی‌یف گفت که «امنیت واقعی جهانی» تنها در صورت پیروزی اوکراین در جنگ محقق می‌شود.

او در توییتی نوشت: «مذاکرات زمانی می‌تواند آغاز شود که روسیه نیروهای خود را از خاک اوکراین خارج کند. گزینه‌های دیگر تنها به روسیه فرصت می‌دهند تا هر لحظه نیروهای خود را دوباره سازماندهی کند و به جنگ ادامه دهد.»

کنفرانس سال گذشته درست چند روز قبل از حمله روسیه به اوکراین برگزار شد.

سال گذشته همزمان با تجمع نیروهای روسی در مرزهای اوکراین، رهبران غربی در مونیخ از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه خواستند تا حمله نکند و نسبت به عواقب ناگوار در صورت چنین کاری هشدار دادند، اما زلنسکی از این موضع به عنوان مماشات با مسکو انتقاد کرد.

امسال، رهبران با عواقب وخیم تصمیم پوتین برای نادیده گرفتن درخواست‌های آنها و آغاز ویرانگرترین جنگ در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم دست و پنجه نرم خواهند کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پیش از نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو گفت: «پیروزی پوتین در اوکراین پیامی به او و دیگر رژیم‌های اقتدارگرا خواهد بود که استفاده از زور پاداش می‌گیرد.»

استولتنبرگ گفت: «این امر جهان را خطرناک‌تر و همه ما را آسیب‌پذیرتر می کند.»

اعضای ناتو اگرچه در نشست خود اذعان کردند که ذخایر تسلیحاتی آنها به دلیل جنگ به شدت کاهش یافته اما، متعهد شدند که کمک‌های نظامی به کیف را افزایش دهند.

کریستوف هوسگن، دیپلمات کهنه کار آلمانی و رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که از هیچ مقام روسی برای شرکت در همایش امسال دعوت نشده، زیرا پوتین «به تمدن پشت کرده است.»

XS
SM
MD
LG