لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

با آغاز رای گیری پارلمانی در فرانسه؛ «راست افراطی» پیشتاز نظرسنجی‌های پیش از انتخابات


انتخابات فرانسه
انتخابات فرانسه

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از انتخابات پارلمانی فرانسه، برآورد کرد که سرنوشت رای‌ گیری دور‌اول این «انتخابات استثنایی» که از صبحگاه روز یکشنبه ۱۰ تیر آغاز شد، ممکن است «برای اولین بار از دوران نازی‌ها» دولت فرانسه را به دست احزاب ملی‌گرا و راست افراطی بسپارد.

بر اساس این تحلیل، نتیجه این انتخابات دو مرحله‌ای که در۱۷ تیر به پایان می‌رسد، می‌تواند بر بازارهای مالی اروپا، حمایت غرب از اوکراین، و نحوه مدیریت زرادخانه هسته‌ای و نیروی نظامی جهانی فرانسه تاثیر بگذارد.

بسیاری از رای‌دهندگان فرانسوی از تورم و نگرانی‌های اقتصادی و همچنین رهبری رئیس‌جمهور امانوئل ماکرون، ناراضی بوده و او را فردی «متکبر و جدا» از زندگی خود می‌دانند.

حزب راست افراطی و ضد مهاجر «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن با بهره‌گیری و تشدید این نارضایتی، به ویژه از طریق پلتفرم‌های آنلاین مانند تیک‌تاک، همه نظرسنجی‌های پیش از انتخابات را تسخیر کرده است.

در عین حال، ائتلاف جدید چپ‌گرایان موسوم به «جبهه نوین مردمی» نیز برای ماکرون طرفدار بازار آزاد و ائتلاف مرکزی‌اش با نام «با هم برای جمهوری» چالش ایجاد کرده است.

نزدیک به ۴۹ میلیون رای‌دهنده ثبت‌نام شده قرار است طی رای‌گیری دو مرحله‌ای، ۵۷۷ کرسی پارلمان فرانسه را انتخاب کنند.

مکرون، پس از شکست ائتلاف میانه‌روی‌ خود در رأی‌گیری نیمه خرداد پارلمان اروپا، توسط حزب اجتماع ملی که «روابط تاریخی با نژادپرستی و یهودستیزی دارد و نسبت به جامعه مسلمان فرانسه خصومت‌ورز است» انتخابات زودهنگام را اعلام کرد.

به گفته آسوشیتدپرس، این یک «قمار جسورانه» است که رای‌دهندگان فرانسوی که نسبت به انتخابات اتحادیه اروپا بی‌تفاوت بودند، به طور ناگهانی برای حمایت از نیروهای معتدل در انتخابات ملی برای دور نگه داشتن راست افراطی از قدرت، شرکت کنند.

با این‌حال، نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نشان می‌دهد که حزب اجتماع ملی در حال کسب حمایت است و شانس پیروزی در اکثریت پارلمانی را دارد.

در این صورت، انتظار می‌رود که ماکرون، ژردن بردلا، رئیس ۲۸ ساله اجتماع ملی، را به عنوان نخست‌وزیر منصوب کند.

به نوشته آسوشیتدپرس در حالی که ماکرون گفته است که قبل از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش در سال مسیحی ۲۰۲۷ استعفا نمی‌دهد «هم‌زیستی او با این نخست وزیر راست افراطی» می‌تواند او را در داخل و در صحنه جهانی «تضعیف» کند.

نتایج دور اول، تصویری از احساسات کلی رای‌دهندگان را ارائه می‌دهد؛ اما لزوماً ترکیب کلی مجلس ملی آینده را نشان نمی‌دهد.

پیش‌بینی‌ها بسیار دشوار است به دلیل سیستم رای‌گیری پیچیده و به این دلیل که احزاب بین دو دور، برای ایجاد اتحاد در برخی حوزه‌های انتخابیه یا انصراف دادن رقبا، کار خواهند کرد.

در گذشته، چنین مانورهای تاکتیکی به جلوگیری از قدرت رسیدن نامزدهای راست افراطی کمک کرده بود. اما اکنون حمایت از حزب لوپن به‌شدت گسترش یافته است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد؛ ژردن بردلا، که هیچ تجربه‌ای در حکومت ندارد، می‌گوید از قدرت نخست‌وزیری استفاده می‌کند تا ماکرون را از ادامه تأمین تسلیحات دوربرد به اوکراین برای جنگ با روسیه باز دارد. حزب او روابط تاریخی با روسیه دارد.

این حزب همچنین حق شهروندی برای افرادی که در فرانسه به دنیا آمده‌اند را مورد سوال قرار داده و می‌خواهد حقوق شهروندان فرانسوی با تابعیت دوگانه را محدود کند. منتقدان می‌گویند این امر حقوق بنیادین بشر را تضعیف می‌کند و تهدیدی برای آرمان‌های دموکراتیک فرانسه است.

در همین حال، وعده‌های بزرگ هزینه‌های عمومی توسط اجتماع ملی «ائتلاف چپ‌گرایانه بازارها» را متزلزل کرده و نگرانی‌هایی در مورد بدهی سنگین فرانسه که قبلاً توسط ناظران اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفته است، ایجاد کرده‌ است.

XS
SM
MD
LG