لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۶

تیم پزشکی قانونی فرانسه به اوکراین در بررسی شواهد جنایت احتمالی در بوچا کمک می‌کند


کارشناسان پزشکی قانونی ژاندارمری فرانسه در حال بررسی شواهد و نشانه‌های موجود در این شهر هستند (رویترز)
کارشناسان پزشکی قانونی ژاندارمری فرانسه در حال بررسی شواهد و نشانه‌های موجود در این شهر هستند (رویترز)

تیمی متشکل از کارشناسان پزشکی قانونی فرانسه روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین با حضور در شهر بوچا در نزدیکی پایتخت اوکراین، به این کشور در مستندسازی جنایات جنگی احتمالی کمک می‌کنند.

این کارشناسان کمک کنند تا دریابند در شهری که از هنگام عقب‌نشینی نیروهای روسی صدها جنازه در آن کشف شده، چه اتفاقی افتاده است.

اوکراین می‌گوید که این افراد در جریان اشغال این منطقه توسط نیروهای روسی کشته شدند.

رویترز در گزارش خود یادآور می‌شود که نمی‌تواند تعداد دقیق قربانیان یا دلیل مرگ آنها را تأیید کند.

کشف اجساد غیرنظامیان در شهر بوچا پس از عقب‌نشینی نیروهای روسیه با واکنش گسترده جهانی همراه شده است. این درحالی است که مسکو، اتهامات جنایات جنگی توسط سربازانش را به عنوان «خبر جعلی» رد کرده است.

به گفته ایرینا وندیکتوا، دادستان اوکراین، کارشناسان فرانسوی در چند هفته آینده به مقامات اوکراینی برای کشف حقیقت در بوچا کمک خواهند کرد.

او با اشاره به اینکه مردم محلی بسیاری از افرادی که در جریان اشغال شهر کشته شدند، به سرعت دفن کردند، می‌گوید که موارد زیادی در رابطه با جنایات جنگی وجود دارد.

دادستان اوکراین تأکید می‌کند که کارشناسان بین‌المللی در این شهر «قبرها، اجساد، حملات، و بمب‌های واقعی» را مشاهده خواهند کرد و بر خلاف ادعای روسیه، این یک نمایش نیست.

مسکو که از هنگام تهاجم نظامی به اوکراین در ۲۴ فوریه بارها هدف قراردادن غیرنظامیان اوکراینی را رد کرده است، اعدام غیرنظامیان در شهر بوچا توسط نیروهای خود را ادعایی جعلی با هدف تحقیر ارتش روسیه خوانده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز سه شنبه تصاویر و فیلم‌های اجساد پراکنده در بوچا را «جعلی» خواند.

به گفته کارشناسان فرانسوی حاضر در بوچا، نتایج یافته‌های آنها در این شهر می‌تواند در تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی مورد استفاده قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG