لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

وزیر خارجه فرانسه: «بمباران های شدید» در حلب خاتمه یابد


ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه، به همراه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه
ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه، به همراه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه

وزیر خارجه فرانسه خواستار خاتمه بمباران های شدید روسیه و سوریه در حلب شد تا نیروهای امدادی بتوانند وارد این شهر شوند.

بنا به گزارش خبرگزاری ای بی سی نیوز، ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه، خواستار پایان حملات هوایی جنگنده های روسیه و سوریه در راستای امدادرسانی به محرومین در حلب و ادامه فرایند صلح در سوریه شد.

آقای آیرو تأکید کرد صلح با دوام در سوریه تنها از طریق راه حلی سیاسی و دیپلماتیک ممکن خواهد بود.

از سویی دیگر، فعالان سوری مخالف اسد روز دوشنبه، سوم آبان، گفتند در اثر حملات هوایی در شمال غربی حلب دستکم پنج نفر کشته شده اند.

در خبری دیگر از خبرگزاری الجزیره، روسیه گفته است که پس از آتش‌بس موقتی که در آخر هفته گذشته به پایان رسید، قصد برقراری آتش‌بس دیگری در آینده نزدیک را ندارد.

در روز پنجشنبه، ۲۹ مهر ماه، روسیه آتش‌بسی یازده ساعته در حلب را به اجرا درآورد تا غیرنظامیان و مبارزان سوری شهر را ترک کرده و نیروهای امدادی بتوانند به کمک نیازمندان در این شهر بشتابند.

روسیه این آتش‌بس را دو روز دیگر تمدید کرد ولی به دنبال رد این اقدام از سوی مبارزان سوری مخالف اسد، حملات هوایی در حلب از روز شنبه از سر گرفته شدند.

سرگئی ریابکوف، قائم مقام وزیر خارجه روسیه، در ارتباط با خودداری این کشور از تمدید بیشتر آتش بس در حلب گفت «برای تمدید آتش‌بس، رقبای ما باید تضمین کنند که گروه های مخالف دولت که در امدادرسانی اختلال ایجاد کردند رفتار مناسبی از خود نشان دهند.»

کرملین پیشتر برقراری این آتش‌بس چند ساعته در حلب را نشانی از حسن نیت خود محسوب کرده بود، اقدامی که در مقابل انتقادهای شدید دنیای بین الملل در واکنش به حملات هوایی مرگبار در حلب صورت گرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG