لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

نتانیاهو: صدور احتمالی حکم بازداشت مقامات ارشد اسرائیل «خشمگین‌کننده» است


نخست وزیر اسرائيل، صدور احتمالی حکم بازداشت مقامات ارشد دولت و ارتش اسرائیل به اتهام «جنایت جنگی» از سوی دیوان بین‌‌المللی کیفری را اقدامی «خشمگین‌کننده در ابعاد تاریخی» خواند.

بنیامین نتانیاهو، در همین زمینه گفت: «ما از خودمان در مقابل تروریست‌ها و رژیم‌های درنده‌ای همچون ایران، که آشکارا برای نابودی تنها کشور یهودی جهان تلاش می‌کنند، دفاع می‌کنیم.»

او افزود: «اقدام احتمالی دادگاه، آتش یهودی‌ستیزی را بیش از پیش شعله‌ور می‌کند، آتشی که در حال حاضر دانشگاه‌های آمریکا و جهان را می سوزاند.»

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین با بیان اینکه «این اولین باری است که کشوری دموکراتیک که بر اساس قوانین جنگ، برای بقای خود می‌جنگد، به جنایات جنگی متهم می‌شود» تصریح کرد:« ارتش اسرائیل یکی از با اخلاق‌ترین ارتش‌های جهان است. اقدامات موثری برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان انجام می‌دهد، اقداماتی که هیچ ارتش دیگری انجام نمی‌دهد. این کار را حتی در حین مبارزه با دشمن تروریستی هم انجام می‌دهد، دشمنی که از غیرنظامیان خود به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»

بنیامین نتانیاهو خاطرنشان کرد: حماس «سلاح‌ها» و «تروریست‌های خود» را در بیمارستان‌ها، مدارس، مساجد و در سراسر مناطق غیرنظامی قرار می‌دهد تا ضمن به دست آوردن مصونیت، تلفات غیرنظامیان را هم به حداکثر برساند اما اسرائیل در حال تسهیل افزایش کمک‌های بشردوستانه به غزه است و تلاش دیوان بین‌المللی کیفری برای متهم کردن اسرائیل، تلاشی برای فلج کردن توانایی دفاع از خود است.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین تاکید کرد هیچ یک از اقدامات دیوان بین‌المللی کیفری تاثیری بر برنامه اسرائیل برای مبارزه با حماس در غزه ندارد اما اسرائیل از رهبران «جهان آزاد» انتظار دارد که قاطعانه در مقابل اقدام دیوان بین المللی کیفری بایستند و از «مردم شریف» در هر کجای جهان دعوت می‌کند که «در حالی که ما با بربرهای حماس و جمهوری اسلامی ایران» می‌جنگیم، در کنار اسرائیل بایستند.

به گزارش رویترز دیوان بین المللی کیفری گفته است که در حال تحقیق در مورد هر دو طرف درگیر جنگ غزه از جمله حمله ۷ اکتبر حماس و حمله متقابل اسرائيل به غزه پس از آن است.
در روزهای اخیر، پس از نبش قبر صدها جسد در چند گور دسته جمعی، مقامات فلسطینی خواستار تحقیقات در این باره شدند.اسرائیل انجام جنایات جنگی از جمله در بیمارستان‌های غزه یا اطراف آن را رد کرده و می‌گوید تمام فعالیت‌های نظامی‌اش با حضور جنگجویان حماس توجیه شده است.

XS
SM
MD
LG