لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

وزیر خارجه آمریکا وارد اردن شد؛ آتش‌بس در غزه و کمک‌‌رسانی بشردوستانه در کانون گفت‌وگوها


دیدار آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با عبدالله دوم پادشاه اردن، در امان – ۳۰ آوریل ۲۰۲۴
دیدار آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با عبدالله دوم پادشاه اردن، در امان – ۳۰ آوریل ۲۰۲۴

وزیر امور خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه در امان پایتخت اردن با مقام‌های بلند‌پایه این کشور و همچنین هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد برای غیرنظامیان در غزه، دیدار و گفت‌وگو کرد.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن بلینکن در دیدار با عبدالله دوم پادشاه اردن خواستار دستیابی به آتش‌بسی شد که آزادی گروگان‌ها را تضمین ‌کند و گفت «حماس باید پیشنهاد روی میز را بپذیرد.»

وزیر امور خارجه آمریکا در این دیدار همچنین درباره تلاش‌های دیپلماتیک جاری برای دستیابی به صلح پایدار در منطقه، از طریق ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی با تضمین‌های امنیتی برای اسرائیل، رایزنی کرد.

بلینکن با ایمن صفدی، وزیر امور خارجه اردن، نیز در همین ارتباط رایزنی کرد و سپس گفت‌وگوی جداگانه‌ای را با سیگرید کاگ، هماهنگ‌کننده سازمان ملل برای کمک‌های بشردوستانه و بازسازی غزه، انجام داد.

او از مشارکت اردن در ارسال کمک‌های بشردوستانه، از جمله عملیات هوایی مشترک آمریکا و اردن، که تا به امروز بیش از یک هزار تن کمک بشردوستانه را به فلسطینی‌ها غزه رسانده است، قدردانی کرد.

مقامات آمریکا و اردن درباره تلاش‌های مشترک برای سرعت بخشیدن به جریان کمک‌های فوری به غزه از مسیرهای زمینی اردن نیز بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا پیش‌ از سفر به اردن، در نشستی با اعضای شورای همکاری خلیج فارس در ریاض پایتخت عربستان سعودی گفت، بهترین راه برای کاهش بحران انسانی در نوار غزه برقراری آتش‌بس است.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری رویترز، بلینکن از حماس خواسته است «پیشنهاد سخاوتمندانه» اسرائیل را برای آتش‌بس و آزادی گروگان‌هایی که این گروه پیکارجوی فلسطینی در دست دارد فورا بپذیرد.

انتظار می‌رود وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در سفر به اسرائیل، با بنیامین نتانیاهو نخست‌ وزیر این کشور دیدار و درباره تدابیری که همچنان باید برای افزایش کمک‌رسانی به غزه انجام داد، گفت‌وگو کند.

XS
SM
MD
LG