لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

وزیر امور خارجه فرانسه خواستار آتش‌بس «فوری و پایدار» در غزه شد


کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، در کنار اولیویه رافوویچ، از سخنگویان ارتش اسرائیل. یکشنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۲
کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، در کنار اولیویه رافوویچ، از سخنگویان ارتش اسرائیل. یکشنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۲

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، روز یکشنبه خواستار آتش‌بس «فوری و پایدار» در غزه شد و گفت «غیرنظامیان بسیار زیادی در سرزمین‌های فلسطینی» کشته می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کولونا در دیدار با همتای اسرائیلی‌اش الی کوهن در تل‌آویو تصریح کرد قربانیان حملات حماس از جمله افرادی که در معرض خشونت جنسی قرار گرفتند، نباید به فراموشی سپرده شوند.

دیپلمات ارشد فرانسه گفت کشورش به سخنان زنان قربانی خشونت‌های جنسی حماس و افرادی که مجبور شدند شاهد این تجاوزها و مثله‌کردن‌ها و هتک حرمت‌ها باشند، اعتماد می‌کند.

کاترین کولونا نسبت به گسترش درگیری‌ها به منطقه ابراز نگرانی کرد و خواستار تنش‌زدایی در مرز میان اسرائیل و لبنان شد.

به گفته او، اگر اوضاع از کنترل خارج شود هیچ یک از طرف‌ها از جمله اسرائیل از آن سودی نخواهند نبرد.

در این دیدار، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز گفت کشورش قصد ندارد جبهه جدیدی در شمال این کشور باز کند.

با این حال او هشدار داد امنیت اسرائیلی‌های نزدیک مرز با لبنان باید تضمین شود و افزود این مساله از طریق تخلیه نیروهای حزب‌الله به شمال رودخانه لیتانی عملی خواهد شد.

به گفته الی کوهن، تحقق چنین امری یا از طریق دیپلماسی و یا زور ممکن است و فرانسه می‌تواند «نقش مثبت و چشمگیری» در جلوگیری از آغاز یک جنگ همه‌جانبه ایفا کند.

  • حملات حوثی‌ها در دریای سرخ

کولونا در بخش دیگری از سخنانش گفت فرانسه و متحدانش سرگرم بررسی پاسخ به حملات به کشتی‌های در حال عبور از دریای سرخ هستند.

حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران طی هفته‌های اخیر به منظور تحت فشار قرار دادن اسرائیل، اقدام به حمله کشتی‌های در حال گذر از دریای سرخ کرده‌اند و در نتیجه آن برخی از شرکت‌های کشتیرانی عبور کشتی‌های خود از آب‌های منطقه را به حالت تعلیق در آورده‌اند.

کاترین کولونا گفت این حملات نباید بدون پاسخ بمانند و اینکه فرانسه و متحدانش سرگرم بررسی چندین راه‌حل از جمله یک «نقش دفاعی برای جلوگیری از رخ دادن مجدد» این حملات هستند.

  • خشونت‌ها در کرانه باختری

دیپلمات ارشد فرانسه در بخش دیگری از سخنانش خشونت‌های مرگبار علیه فلسطینیان ساکن کرانه باختری را محکوم کرد.

به گفته او، برخی شهرک‌نشینان به دلیل «کوری ایدئولوژیک» جنایت‌هایی علیه فلسطینیان مرتکب شده‌اند و باید مجازات شوند.

قرار است کاترین کولونا با خانواده‌های گروگان‌های فرانسوی ربوده‌شده توسط حماس و همچنین ریاض المالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیدار و گفت‌وگو کند.

کشته‌شدن یک کارمند وزارت امور خارجه فرانسه در غزه در جریان حمله اسرائیل موجب بروز تنش‌هایی شده و پاریس خواستار شفاف‌سازی اسرائیل در این ارتباط شده است.

اسرائیل از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس که حدود یک‌هزار و ۲۰۰ کشته بر جا گذاشت در برابر فشار فزاینده جهانی علیه حملات خود با هدف نابودی حماس، که به گفته منابع فلسطینی جان ١٩ هزار فلسطینی ساکن غزه را گرفته، مقاومت کرده است.

حماس که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، از سوی شماری از کشورها از جمله آمریکا به عنوان گروهی تروریستی شناسایی شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG