لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

اسرائیل: آزمایش پمپاژ آب دریا به داخل تونل‌ها موفقیت‌آمیز بود؛ حماس: تونل‌‌های ما ضدآب هستند


در حالی که ارتش اسرائیل می‌گوید عملیات آزمایشی پمپاژ آب دریا به داخل تونل‌های حماس را با موفقیت انجام داده است، حماس مدعی است که تونل‌های غزه ضدآب و در برابر سیل مقاوم است.

به گزارش سی‌ان‌ان، اسامه حمدان، سخنگوی ارشد حماس روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در بیروت گفت: «تونل‌های غزه که توسط مهندسان آموزش دیده و تحصیل‌کرده ساخته شده، بخش جدایی‌ناپذیر مقاومت هستند و همه پیامدها و حملات احتمالی از جمله اشغال و پمپاژ آب درباره آنها در نظر گرفته شده است.»

ارتش اسرائیل پنجشنبه ۲۳ آذرماه اعلام کرد عملیات آزمایشی پمپاژ آب دریا در تونل‌های حماس در نوار غزه را با هدف نابودی شبکه زیرزمینی گذرگاه‌ها و مخفیگاه‌های حماس با موفقیت انجام داده است.

هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، هفته گذشته گفت که آب بستن به تونل‌ها «ایده خوبی است، اما من در مورد جزئیات آن اظهار نظر نمی‌کنم.»

به گزارش سی‌ان‌ان، مقامات اسرائیلی به همتایان آمریکایی خود اطمینان داده‌اند که این کار را فقط در تونل‌هایی انجام می‌دهند که مطمئن هستند هیچ گروگانی در آنجا نگهداری نمی‌شود.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، نیز گفت که ارتش بر اساس اطلاعاتی که در مورد محل نگهداری گروگان‌ها در اختیار دارد، عمل می‌کند و اقداماتی که به آنها آسیب برساند انجام نخواهد داد.

مقامات اسرائیلی می‌گویند سیستم وسیع زیرزمینی حماس، نقش عمده‌ای در عملیات آنها در میدان جنگ ایفا می‌کند و از آن برای مانور دادن جنگجویان و ذخیره موشک‌ و مهمات استفاده می‌کنند. اسرائیل همچنین معتقد است برخی از گروگان‌ها در داخل تونل‌ها نگهداری می‌شوند.

شبه‌نظامیان حماس و جهاد اسلامی در حمله ۱۵ مهر به اسرائيل دست‌کم ۱۲۰۰ تن را، که اکثرا غیرنظامی بودند، کشتند و حدود ۲۴۰ تن از جمله کودکان، زنان و سالمندان را گروگان گرفتند.

شماری از گروگان‌ها به جز ۱۳۵ تن که احتمالاً برخی از آنان زنده نیستند، در آتش‌بس یک هفته‌ای بین اسرائیل و حماس آزاد شدند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، کانادا، استرالیا، و شماری دیگر از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG