لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۴

سالیوان: کاخ سفید سرگرم «مذاکرات فشرده» با اسرائیل درباره مرحله بعدی جنگ است


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید.
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه ۲۴ آذر گفت واشنگتن به اسرائیل فشار می‌آورد تا جنگ در غزه را به جای بمباران و عملیات زمینی گسترده، بر هدف قرار دادن دقیق رهبران حماس متمرکز کند.

آقای سالیوان که به منظور تلاش برای کاهش تلفات غیرنظامیان فلسطینی به اسرائیل سفر کرده، اشاره‌ای به زمان وقوع چنین تغییر احتمالی در رویکرد اسرائیل نکرد.

اسرائیل از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس که حدود یک‌هزار و ۲۰۰ کشته بر جا گذاشت، در برابر فشار فزاینده جهانی علیه حملات خود با هدف نابودی حماس مقاومت کرده است.

حماس که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، از سوی شماری از کشورها از جمله آمریکا به عنوان گروهی تروریستی شناسایی شده است.

به گفته جیک سالیوان، طی مرحله بعدی جنگ «راه‌های دقیق‌تر هدف قراردادن رهبری [حماس] و مجموعه عملیات‌ اطلاعاتی» در کانون تمرکز خواهد بود.

محمد ضیف رهبر شاخه نظامی حماس و مغز متفکر حمله تروریستی ۱۵ مهر، مروان عیسی معاون محمد ضیف، و یحیی سنوار رهبر حماس در غزه، در صدر فهرست مهم‌ترین هدف‌های اسرائیل قرار دارند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت در دیدارهای روز پنجشنبه خود با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، کابینه جنگی، و فرماندهان نظامی اسرائیل درباره زمان وقوع تغییر در رویکرد اسرائیل صحبت کرده است.

آقای سالیوان افزود زمان و شرایط وقوع این تغییر موضوع «مذاکرات مستمر [و] فشرده میان ایالات متحده آمریکا و اسرائیل» خواهد بود.

این در حالی است که یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، پس از دیدار با جیک سالیوان گفت به اطلاع او رسانده که جنگ «بیش از چند ماه» طول خواهد کشید.

مقامات ایالات متحده گفته‌اند که کاخ سفید پشت درهای بسته خواستار پایان سریع‌تر مرحله شدید جنگ شده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در روزهای گذشته هشدار داد تلفات بالای غیرنظامیان در غزه موجب شده افکار عمومی جهانیان در حال تغییر به ضرر اسرائیل باشد.

جیک سالیوان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در صورت عدم تغییر جنگ به مرحله کمتر شدید با تلفات غیرنظامی کمتر، آیا آمریکا کمک‌های نظامی خود به اسرائیل را متوقف می‌کند گفت بهترین راه رسیدن به توافق در مذاکرات خصوصی است.

او افزود آمریکا خواهان «دیدن نتایج» تضمین‌های اسرائیل در ارتباط با تفکیک قائل شدن میان غیرنظامیان و ستیزه‌جویان است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین از حماس به دلیل استفاده این گروه از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی انتقاد کرد و گفت حماس از مدارس و بیمارستان‌ها برای انجام عملیات‌های خود استفاده می‌کند. حماس این اتهام را رد کرده است.

جیک سالیوان قرار است بعد از ظهر روز جمعه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، نیز دیدار کند.

او روز چهارشنبه و پیش از عزیمت به اسرائیل، در عربستان با محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی سعودی، دیدار کرد و مسائل منطقه‌ای از جمله درگیری‌ها در غزه را به بحث گذاشت.

XS
SM
MD
LG