لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

استفاده از الگوی کره شمالی در دانشگاه‌های ایران؛ درخواست طراحی «لباس فرم» برای دانشجویان 


نمونه‌ای از لباس «اسلامی» طراحی شده برای پرستاران که چند سال پیش رونمایی شد اما جنجال برانگیز بود.
نمونه‌ای از لباس «اسلامی» طراحی شده برای پرستاران که چند سال پیش رونمایی شد اما جنجال برانگیز بود.

با توجه به گسترش مخالفت‌ها با «حجاب اجباری» در سطح جامعه ایران به ویژه دانشگاه‌ها، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد از نماینده علی خامنه‌ای در این مجموعه آموزشی، خواسته تا «لباس فرم» متحدالشکلی برای دانشجویان طراحی کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی «ایسنا»، سیامک بهاروند، رئیس دانشگاه آزاد واحد خرم‌آباد با ادعای اینکه در «بحث فرهنگی» با توجه به «اهمیت عفاف و حجاب» و «عدم وجود معیار یکسان» در اینکه «پوشش چگونه باشد»، از «نهاد رهبری» خواسته است لباس «فرمی» مشترک را برای دانشجویان طرحی کند.

او در جلسه شورای آموزش عالی لرستان که با حضور وزیر و استاندار و معاونین استاندار با روسای دانشگاه‌های لرستان برگزار شده، افزوده است که این «لباس فرم»، می‌توانند یک «لباس یکسان» در کل دانشگاه‌ها باشد و همه دانشجویان به واسطه آن «پوشش یکسان» داشته باشند.

از آغاز اعتراضات سراسری که در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی روی‌داد، همواره دانشجویان شهرهای مختلف ایران علاوه بر پیوستن به معترضان، در تجمعات و یا هنگام ورود به دانشگاه و زمان حضور در جلسات آموزشی، با «حجاب اجباری» مخالفت کرده‌اند.

این مقاومت دانشجویان مقابل قوانین شرعی پوشش اجباری در ایران، بی هزینه نبوده و در مواردی به گفته عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی تهران برای «۲۰ دانشجو» این دانشگاه پرونده انضباطی تشکیل شد و «۴ یا ۵ دانشجو» نیز از تحصیل در دانشگاه «محروم» شدند.

پیش از این نیز زمزمه‌هایی در ارتباط با تلاش مسئولان آموزشی جمهوری اسلامی برای الگوبرداری از مدل‌های کنترلی دانشجویان و دانشگاه‌ها از کشورهایی همچون «کره شمالی» شده بود اما نه تا به این حد که پیشنهاد تهیه «لباس فرم» مطرح شود.

هاشم داداش‌پور، معاون وزیر علوم جمهوری اسلامی بیست و سوم آذرماه ۱۴۰۱ گفته بود در دیدار با «هانگ سونگ او» سفیر کشور کره شمالی در تهران، در مورد «تبادل استاد و دانشجو» توافقاتی حاصل شده است.

مهدی ذاکریان، استاد دانشگاه بیست و هشتم آذرماه ۱۴۰۱ در واکنش به این موضوع، به وب‌سایت «خبرآنلاین» گفته بود: مقامات و چهره‌های حکومتی در ایران «فرزندان‌شان آمریکا درس می‌خوانند» اما «بچه‌های مردم را به کره شمالی می‌فرستند.»

از جمله موارد مشهور در مورد دانشجویان در کره شمالی، وجود الگوهای یکسان‌ساز از جمله لباس فرم مشترک، مدل موهای محدود و از پیش تعیین شده یا تعیین قبلی مسیر آموزشی برای فرد است.

XS
SM
MD
LG