لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

مقاومت مدنی مقابل «حجاب اجباری» ادامه دارد؛ رسانه‌های داخلی: کشور در حال «پلمب شدن» است


بی حجاب اعتراض به حجاب اجباری
بی حجاب اعتراض به حجاب اجباری

پس از آن که تهدید زنان ایرانی مخالف «حجاب اجباری» به «برخورد انتظامی و قضایی» کارساز نشد، مقامات جمهوری اسلامی به «پلمب کردن» اماکن محل تردد مخالفان روی آورده‌اند، اقدامی که برخی رسانه‌های داخلی به علت حجم بالای آن، نوشتند که کشور در حال «پلمب شدن» است.

به گزارش رسانه‌های داخلی، علی اکبر جاویدان، فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفته است: اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس با همکاری «سایر دستگاه‌های مسئول» طرح «بازدید و بازرسی» از واحدهای صنفی مختلف را از «آغاز اجرای طرح عفاف و حجاب» کلید زده‌اند.

به گفته این مقام ارشد انتظامی جمهوری اسلامی، «۴۵ واحد صنفی» که به «تذکرات و اخطارهای صادره» در ارتباط با حجاب اجباری «بی‌توجه بوده‌اند» با همکاری دستگاه قضائی «پلمب شدند.»

همایون کاتوزیان، استاد دانشگاه آکسفورد، هفته گذشته در مصاحبه با صدای آمریکا با انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی در رابطه با حجاب گفته بود: «وقتی نماز و روزه اجباری نیست و جرم ندارد، چرا حجاب باید اجباری باشد.»

در هفته‌های اخیر به رغم کمرنگ شدن تجمعات اعتراضی خیابانی توسط معترضان، مقاومت مدنی مقابل حجاب اجباری در اماکن عمومی ایران افزایش چشمگیری یافته است.

از این رو بود که احمد وحیدی، فرمانده اسبق نیروی قدس سپاه و وزیر کشور فعلی جمهوری اسلامی، سه روز پس از اجرای طرح مقابله با بی‌حجابی یا «حجاب و عفاف»، مخالفان حجاب اجباری را به «محرومیت از خدمات عمومی» تهدید کرد.

طی این چند روز، خبرهای مختلفی از «پلمب» گسترده‌ای اماکن انتشار یافته که علت آن از سوی مقامات رسمی حکومت ایران، عدم «رعایت شئونات اسلامی» و بی‌توجهی به قانون پوشش اجباری «حجاب شرعی» اعلام شده است.

بر همین اساس، «بهارنیوز»، نزدیک به محمود احمدی‌نژاد و از رسانه‌های داخلی، در واکنش به حجم گسترده این پلمب‌ها از سوی دستگاه‌های دولتی، انتظامی و قضایی جمهوری اسلامی، نوشت که کشور در حال «پلمب شدن» است.

از جمله مهم‌ترین شعارها و خواسته‌های معترضان در اعتراضات سراسری شهرهای مختلف ایران طی سال گذشته، لغو قوانین محدودکننده و اجباری شرعی در کنار تلاش برای تغییر حکومت در ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG