لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

فرانسیس فورد کاپولا می‌گوید انتظار نداشت «مگالوپولیس» تا این اندازه با شرایط زمانی مطابقت داشته باشد


فرانسیس فورد کاپولا
فرانسیس فورد کاپولا

فرانسیس فورد کاپولا، کارگردان سرشناس آمریکایی، در جریان یک نشست خبری در جشنواره فیلم کن گفت که انتظار نداشت فیلم جدیدش «مگالوپولیس» تا این اندازه با شرایط زمانی مطابقت داشته باشد.

او با اشاره به اینکه مگالوپولیس، یک اثر حماسی، علمی، تخیلی، و تمثیلی از سقوط جمهوری روم است، گفت هنگامی که چند دهه پیش این ایده را در ذهن می‌پروراند، نمی‌دانست که ممکن است به سیاست روز آمریکا مرتبط شود. او در ادامه افزود که هدفش ساخت یک حماسه رومی در آمریکای مدرن بود.

فرانسیس فورد کاپولا این اظهارات را یک روز پس از اکران مگالوپولیس در بخش اصلی رقابتی جشنواره کن بیان داشت که با واکنش‌های متفاوتی همراه بود.

او گفت هرگز انتظار نداشت شرایط سیاسی روز به این صورت به داستان مگالوپولیس شباهت داشته باشد.

فرانسیس فورد کاپولا گفت: «آن‌چه امروز در آمریکا، و در جمهوری و دموکراسی ما اتفاق می‌افتد، دقیقاً همان چیزی است که باعث شد تا روم هزاران سال پیش جمهوری خود را از دست داد. او در ادامه افزود که شرایط سیاسی به گونه‌ای پیش می‌رود که ممکن است آمریکا جمهوری خود را از دست بدهد.»

نشست خبری مگالوپولیس در جشنواره فیلم کن
نشست خبری مگالوپولیس در جشنواره فیلم کن

در مگالوپولیس که الهام گرفته از تلاش برای کودتا در جمهوری روم است، داستان سزار کاتیلینا، معماری دانشمند، با بازی آدام درایور، بیان می‌شود که در برخورد با شهردار قانون‌مدار رم جدید با بازی جیانکارلو اسپوزیتو، تلاش می‌کند تا دیدگاه اتوپیایی خود را به واقعیت تبدیل کند.

اسپوزیتو که با بازی در سریال‌های «برکینگ بد» و «مظنون همیشگی» به شهرت زیادی رسیده است، در نشست خبری گفت که در اواخر فیلم ناگهان متوجه داستان شد و اشک در چشمانش حلقه زد. او در ادامه افزود که در آن لحظه بود که دریافت قرار نیست همه چیز را بداند.

اسپوزیتو در این نشست خبری گفت که این فیلم پاسخ روشنی به تمام پرسش‌هایی که مطرح می‌کند، ندارد، ولی هدفش الهام بخشیدن به یک گفت‌وگوی جمعی در مورد چگونگی بهبود جامعه است که به نوبه خود به مردم اجازه می‌دهد به آینده امیدوار باشند.

جیانکارلو اسپوزیتو
جیانکارلو اسپوزیتو

فرانسیس فورد کاپولا که از اوایل دهه ۱۹۸۰ این ایده را در ذهن خود می‌پروراند، گفت که هیچ کلمه‌ای قادر به توصیف احساسات او از تماشای محصول نهایی روی پرده بزرگ سینما نیست.

این کارگردان برنده جایزه اسکار همچنین گفت که شاید مانند اغلب آثار گذشته خود، پس از اکران در جشنواره، تغییراتی در مگالوپولیس ایجاد کند.

فرانسیس فورد کاپولا ۸۵ ساله در ادامه افزود که با این حال از نظر او این پروژه به پایان رسیده است زیرا نگارش فیلم جدیدی را آغاز کرده و این نشانه خوبی از اتمام مگالوپولیس است.

فرانسیس فورد کاپولا نگارش فیلم‌نامه «مگالوپولیس» را از دهه ۸۰ میلادی (دهه ۱۳۶۰) آغاز کرده است. گفته می‌شود که این فیلم با بودجه‌ای ۱۲۰ میلیون دلاری ساخته شده؛ اثری که او با سرمایه شخصی خود تولید کرده است.

عوامل و بازیگران فیلم مگالوپولیس
عوامل و بازیگران فیلم مگالوپولیس

آدام درایور، جیانکارلو اسپوزیتو، جان وویت، لارنس فیشبرن، اوبری پلازا، شیا لابوف، کلوئی فاینمن، کاترین هانتر و داستین هافمن، از جمله بازیگران مگالوپولیس هستند.

فرانسیس فورد کاپولا برای «اینک آخرالزمان» و «مکالمه» صاحب دو نخل طلا از جشنواره فیلم کن شده است.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG