لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۱

کاخ سفید: اسد باشد، جنگ سوریه پایان نمی گیرد


جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اظهارات بشار اسد گفت حضور اسد در هر دولت آینده سوریه از دید ما موفقیت‌آمیز نخواهد نبود
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اظهارات بشار اسد گفت حضور اسد در هر دولت آینده سوریه از دید ما موفقیت‌آمیز نخواهد نبود

کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که حضور بشار اسد رئیس دولت کنونی حاکم بر دمشق در هر دولت ائتلافی آینده، مانع از موفقیت آن در پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه خواهد شد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید این موضوع را در پاسخ به اظهارات اخیر بشار اسد مطرح کرد که گفته است موافقت با تشکیل یک دولت ائتلافی شامل اپوزیسیون، مستقل‌ها و نیروهای وفادار به دولت، دشوار نخواهد بود.

رئیس جمهوری سوریه، که موفقیت‌های اخیر نیروهای وفادار به او در برابر داعش و گروه‌های مخالف در پناه حملات هوایی روسیه موجب تقویت موضع او شده است، در مصاحبه با رسانه‌های روسی این موضوع را مطرح کرده است.

به گزارش رویترز به نقل خبرگزاری ریانووستی، بشار اسد گفته است پیش‌نویس قانون اساسی جدید می‌تواند ظرف چند هفته تنظیم، و دولتی شامل اپوزیسیون، افراد مستقل و نیروهای وفادار به دولت می‌تواند مورد موافقت قرار بگیرد.

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این اظهارات که صبح چهارشنبه منتشر شد، گفت "نمی‌دانم آیا او خود را بخشی از دولت وحدت ملی تصور کرده است. (اگر چنین باشد) واضح است که این از دید ما موفقیت‌آمیز نخواهد نبود."

اظهارات اخیر رئیس دولت حاکم بر دمشق با واکنش منفی مخالفان او نیز روبرو شده که گفته‌اند، تا زمانی که بشار اسد در قدرت باشد، هیچ دولتی در سوریه مشروعیت نخواهد داشت.

به گزارش رویترز، جرج صبرا از اعضای "کمیته عالی مذاکرات" اپوزویسیون سوریه، گفته است "راه حل سیاسی تنها به واسطه یک دولت موقت با احتیارات تام به دست خواهد آمد، نه دولت تحت نظارت اسد."

به گفته او "آنچه که بشار الاسد درباره آن صحبت می‌کند با روند سیاسی (مورد مذاکره) ارتباطی ندارد.

گفت‌وگوهای صلح بین نمایندگان دولت و مخالفان سوریه قرار است ماه آینده میلادی در شهر ژنو سوئیس با میانجیگری نماینده ویژه سازمان ملل متحد از سر گرفته شود.

جنگ داخلی سوریه که به تازگی وارد ششمین سال خود شده است، تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار قربانی گرفته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است. با این حال تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن تاکنون نتیجه‌ بخش نبوده است.

XS
SM
MD
LG