لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

انتخابات پارلمانی در فرانسه برگزار شد


فرانسوا اولاند، رای خود را در شهر تول به صندوق انداخت.
فرانسوا اولاند، رای خود را در شهر تول به صندوق انداخت.
روز یکشنبه اولین دور انتخابات پارلمانی فرانسه برگزار شد. انتخاباتی که نتیجه آن سرعت روند اصلاحات را در فرانسه ی تحت رهبری فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری سوسیالیست این کشور، تعیین خواهد کرد.

نظرسنجی ها حکایت از آن دارد که حزب های چپ گرا با اکثریتی اندک کرسی های مجمع ملی یا مجلس نمایندگان فرانسه را کسب خواهند کرد. مجمع ملی فرانسه ۷۷۵ کرسی دارد.
با این حال روشن نیست که حزب سوسیالیست و متحدانش بتواند در دور اول انتخابات در برابر حزب محافظه کار «اتحاد برای جنبش مردمی» به ریاست نیکلا سرکوزی به اکثریتی قاطع دست یابد.

به نظر تحلیل گران، فرانسوا اولاند می تواند با جلب نظر سبزها و متحدان چپ افراطی آنان اکثریتی را در مجلس ایجاد کند که به او در مقابله با بیکاری و بهبود وضع اقتصادی دومین قدرت اقتصادی اروپا کمک کنند.

جبهه ملی، حزب راست گرای افراطی به رهبری مارین لوپن، که در انتخابات ریاست جمهوری سومین میزان آرا را به دست آورد نیز احتمالاً برای اولین بار از دهه هشتاد تا کنون نمایندگانی به پارلمان فرانسه خواهد فرستاد.

انتظار می رود نتایج اولیه انتخابات شامگاه روز یکشنبه و پس از تعطیل حوزه های رأی گیری اعلام شود. دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه روز ۱۷ ژوئن (۲۸ خرداد) برگزار خواهد شد.

در حال حاضر سنای فرانسه، در اختیار چپگرایان ها قرار دارد.

رئیس جمهوری جدید فرانسه که در انتخابات ۶ ماه مه بر نیکلا سرکوزی پیروز شد، برای واداشتن رهبران اتحادیه اروپا، بویژه آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، به قبول راه حل او برای اقتصاد اروپا، به حمایت قانون گذاران فرانسوی نیاز دارد.

راه حل فرانسوا اولاند برای برون شد از بحران فعلی تمرکز بر شکوفایی رشد اقتصادی به جای درپیش گرفتن سیاست صرفه جویی، یا سیاست اقتصادی فعلی حاکم بر اتحادیه اروپاست.

تعداد رأی دهندگان واجد شرایط در فرانسه ۴۵ میلیون نفر است. انتخابات در مناطق دوردست فرانسه مانند گویان و پولینزی فرانسه و جزایر مارتینیک و گوادولوپ در کارائیب روز شنبه برگزار شد.
XS
SM
MD
LG