لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

فرانسوا اولاند: تهدید امنیتی ایران نگران‌ کننده است


فرانسوا اولاند: تهدید امنیتی ایران نگران‌ کننده است
فرانسوا اولاند: تهدید امنیتی ایران نگران‌ کننده است

فرانسوا اولاند، کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه گفت: خطری که ایران برای امنیت اسرائیل ایجاد می کند، نگران کننده است. وی هیچ گونه جزییات بیشتری در مورد این که چه نوع سیاست خارجی را در قبال ایران در پیش خواهد گرفت، نداد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اولاند در جریان دیدار از موزه هولوکاست در پاریس این اظهارات را بیان کرد. فرانسوا اولاند از حزب سوسیالیست، در نظرسنجی ها از نیکولا سرکوزی، رییس جمهوری فعلی فرانسه پیشی گرفته است.

نیکولا سرکوزی سیاست نزدیکی با اسرائیل و گرفتن موضع تند در قبال ایران را اتخاذ کرده است. دولت محافظه کار آقای سرکوزی همچنین از پایه گذاران اصلی طرح دخالت نظامی در لیبی بود که به سرنگونی حکومت معمر قذافی منتهی شد.

نیکولا سرکوزی در حال حاضر مشغول کارزار انتخاباتی در فرانسه است. گزارشی از یک رسانه فرانسوی که گفته در زمان تبلیغات انتخاباتی برای ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۷، پنج سال پیش، از معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی ۵۰ میلیون یورو (۶۶.۳ میلیون دلار) دریافت کرده‌، برای کمپین او دردسرساز شده است.

فرانسوا اولاند که رقیب انتخاباتی آقای سرکوزی است، گفته باید روی این گزارش تحقیق شود. طبق قوانین انتخاباتی در فرانسه، نامزدهای ریاست جمهوری حق گرفتن کمک های مالی از منابع خارجی ندارند.

هرچند فرانسو اولاند در صورت پیروزی ممکن است سیاست های اقتصادی و اجتماعی متفاوتی از نیکولا سرکوزی را در پیش گیرد، اما در مورد سیاست خارجی هنوز برنامه خاصی ارائه نکرده و مشخص نیست که آیا سیاست خارجی آقای سرکوزی را ادامه خواهد داد یا راهی دیگر در پیش خواهد گرفت.

پس از اعلام نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، موسسه ایپسوس پیش‌بینی کرد اولاند در دور دوم پیروز می‌شود.

بنا بر نظرسنجی این موسسه به احتمال زیاد اولاند با ۵۴ درصد در مقابل ۴۶ درصد در دور دوم انتخابات پیروز خواهد شد. این نظر سنجی به سفارش روزنامه لوموند و تلویزیون دولتی فرانسه انجام شده است.

نیکولا سرکوزی رقیب خود را به سه مناظره تلویزیونی پیش از دور دوم انتخابات دعوت کرده ولی فرانسوا اولاند، این درخواست را رد کرده است.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ششم ماه مه، کمتر از ده روز دیگر در فرانسه قرار است برگزار شود.

XS
SM
MD
LG