لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

واکنش فرانسه به آزمایش موشک «خیبر»: ناقض قطعنامه شورای امنیت است


آزمایش موشک بالستیک جدید «خیبر» از سوی جمهوری اسلامی
آزمایش موشک بالستیک جدید «خیبر» از سوی جمهوری اسلامی

فرانسه روز پنجشنبه اقدام جمهوری اسلامی ایران در آزمایش موشک دوربرد بالستیک «خیبر» را محکوم کرد و آن را ناقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد خواند.

به گفته یک سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، «این فعالیت‌ها در شرایط تشدید برنامه هسته‌ای ایران بیش از پیش نگران‌کننده است.»

صدای آمریکا در تماس با دولت ایالات متحده، از جمله وزارت دفاع و وزارت امور خارجه،‌ واکنش آنها را جویا شده است.

رسانه‌های ایرانی روز پنجشنبه تصاویری از آزمایش یک موشک بالستیک با عنوان «خیبر» یا «خرمشهر ۴» منتشر کردند.

به ادعای این رسانه‌ها، این موشک دو هزار کیلومتر بُرد دارد و «مجهز به سرجنگی از نوع شدیدالانفجار با وزن هزار و ۵۰۰ کیلوگرم است.» طول موشک «خرمشهر ۴» یا «خیبر» که به سوخت مایع مجهز است، حدود ١٣ متر و طول سرجنگی آن حدود ۴ متر است.

محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران، در مراسم رونمایی از موشک مزبور گفت جمهوری اسلامی مصمم به «دفاع از کشور» و «دستاوردهای انقلاب اسلامی» است. او پیام این اقدام برای دوستان جمهوری اسلامی را «حمایت همه‌جانبه» از آنها خواند.

آزمایش موشکی جدید جمهوری اسلامی در حالی انجام می‌شود که مذاکرات احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهان از تابستان سال گذشته به دلیل آن چه «زیاده‌خواهی‌های فرابرجامی» جمهوری اسلامی توصیف شده، متوقف شده است.

فعالیت‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته از جدی‌ترین دلایل نگرانی کشورهای غربی نسبت به جمهوری اسلامی بوده و موجب وضع چند بسته تحریم علیه جمهوری اسلامی از سوی این کشورها شده است.

با تداوم نگرانی‌ها نسبت به برنامه‌های تسلیحاتی ایران، شماری از قانون‌گذاران آمریکایی طرحی دوحزبی را برای تحریم طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران ارائه کردند.

ایالات متحده تاکنون تحریم‌های متعددی را بر دست‌اندرکاران و حامیان برنامه‌ تسلیحاتی جمهوری اسلامی، به ویژه برنامه موشک بالستیک، وضع کرده است.

XS
SM
MD
LG