لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

ادای سوگند ریاست‌جمهوری در الیزه؛ مکرون: «شیوه جدید» حکومتداری در پیش خواهم گرفت


امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، روز شنبه در مراسمی در کاخ الیزه برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری فرانسه سوگند یاد کرد.

لوران فبیوس، رییس شورای قانون اساسی فرانسه، در این مراسم اعلامیه رسمی نتایج انتخابات را قرائت کرد. فبیوس پس از برگزاری مراسم تحلیف، مکرون را رسماََ به عنوان رییس جمهوری فرانسه اعلام کرد.

در این مراسم بیشتر از ۱۰۰ مهمان ازجمله فرانسوا اولاند و نیکولا سرکوزی،‌ روسای جمهور پیشین فرانسه نیز دعوت شده بودند.

آقای مکرون نخستین رییس جمهور فرانسه است که طی بیست سال گذشته برای دومین بار متوالی به عنوان رییس جمهور انتخاب شده است. قبل از این ژاک شیراک، رییس جمهور پیشین فرانسه، در سال ۲۰۰۲ میلادی برای دو بار به کرسی ریاست جمهور آن کشور رسیده بود.

مکرون که به عنوان جوانترین رییس جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷ به قدرت رسید، وعده اجرای اصلاحات را داده بود و در جریان تصدی نخست ریاست جمهوری سرانجام توانست با اجرای اصلاحات، سن افراد باز نشسته را افزایش دهد.

مکرون در جریان سخنرانی در الیزه گفت: «قول میدهم تا وضعیت زندگی بهتر و فرانسه قویتر را در فرانسه شکل دهم» و تعهد کرد که «شیوه جدید» حکومتداری را در پیش خواهد گرفت.

اما مکرون با تنش ها در مقابله با حمله روسیه علیه اوکراین نیز مواجه است. مکرون در سطح بین المللی تلاش می کند تا تهاجم روسیه علیه اوکراین را متوقف کند. این در حالی است که رییس جمهور کنونی فرانسه در سطح ملی با یک سلسله انتقادات نیز روبرو است، از جمله بحران ناشی از افزایش هزینه زندگی در آن کشور.

مکرون در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ آوریل با کسب ۵۸.۵۵ آراء توانست در برابر رقیب راست گرا افراطی اش، مارین لوپن، پیروز شد.

مارین لوپن،‌ رقیب انتخاباتی آقای مکرون که در انتخابات دور نخست ریاست جمهوری فرانسه ۲۳.۱ درصد آرا را به دست آورده بود، در دور دوم ۴۲.۸ در صد آرای مردم کشورش را به دست آورد.

XS
SM
MD
LG