لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۳

ناآرامی‌ها در فرانسه و حمله به خانه شهردار پاریس؛ ٧١٩ معترض بازداشت شدند


یک افسر پلیس فرانسه در حال گفت‌وگو با یک شهروند در استراسبورگ

وزارت کشور فرانسه روز یکشنبه دوم ژوئن، از کاهش اعتراضات در فرانسه، همزمان با استقرار ۴۵ هزار نیروی پلیس در خیابان‌های شهرهای این کشور خبر داد.

به گفته این وزارت خانه، ٧١٩ معترض در جریان اعتراضات شنبه‌شب بازداشت شده‌اند. جمعه‌ شب بیش از ۱۳۰۰ تظاهرکننده، بازداشت شده بودند.

رئیس پلیس پاریس گفت: هنوز برای قضاوت درباره پایان ناآرامی‌ها زود است اما آسیب کمتری به اماکن عمومی وارد شده است.

لوران نونیز افزود: نیروهای پلیس در روزهای آینده «بسیار متمرکز» باقی خواهند ماند.

با کشته‌شدن یک جوان فرانسوی، الجزایری تبار، از سوی یک مامور پلیس در روز سه‌شنبه گذشته، اعتراضات، شهرهای مختلف فرانسه را در بر گرفت که در جریان آن اتومبیل‌ها، مغازه‌ها، ایستگاه‌های پلیس، و مدارس به آتش کشیده شدند.

اعتراضات جاری، بدترین بحران برای دولت فرانسه از زمان اعتراضات موسوم به «جلیقه زردها» در سال ۲۰۱۸ میلادی است و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، را بر آن داشت سفر روز یکشنبه خود به آلمان را به تعویق بیندازد.

به گفته دفتر ریاست جمهوری فرانسه، آقای مکرون به منظور بررسی وضعیت جاری با وزیران دولتش دیدار می‌کند. الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه، روز جمعه از فعال‌ شدن «واحد بحران» تا اطلاع ثانوی خبر داده بود.

باز نشر ویدیوی تیراندازی به نائل در رسانه‌های اجتماعی، سبب شعله‌ور شدن مجدد آتش خشم گروه‌ها و اقشار کم‌درآمد و غیرسفیدپوست علیه آنچه خشونت و نژادپرستی پلیس در این کشور می‌خوانند، شده است. مقامات فرانسه این اتهام را رد می‌کنند.

به گفته دادستان، یک افسر پلیس فرانسه به این تیراندازی اذعان کرده و به اتهام قتل عمد تحت بازجویی است.

چین و چندین کشور دیگر به آن دسته از شهروندان خود که قصد سفر به فرانسه را دارند، هشدار داده‌اند که هوشیار باشند.

  • حمله به منزل شهردار

در پاریس، به دنبال فراخوان‌های معترضان برای تجمع در خیابان شانزلیزه، پلیس شنبه‌شب تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ کرد. شانزلیزه که معمولا مملو از گردش گران است، محل تجمع نیروهای امنیتی پرشماری بود که بازرسی نقطه به نقطه انجام می‌دادند.

درگیری‌های پراکنده‌ای در مرکز پاریس نیز گزارش شد. پلیس پاریس از وارد شدن خسارت به شش ساختمان عمومی و زخمی شدن پنج افسر پلیس خبر داد.

همچنین منزل شهردار پاریس هدف حمله قرار گرفت و در جریان این حمله، همسر و یکی از فرزندان او زخمی شدند. دادستان محلی گفت پرونده‌ای به اتهام تلاش برای قتل عمد در این زمینه به جریان افتاده است.

نخست‌وزیر فرانسه ضمن بازدید از محل حادثه خواستار پایان دادن به خشونت‌های «ناپذیرفتنی» شد.

XS
SM
MD
LG