لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

تنش‌ در فرانسه پس از کشته شدن جوان ۱۷ ساله؛ مکرون: مرگ او توجیه‌ناپذیر است


امانوئل مکرون - آرشیو
امانوئل مکرون - آرشیو

دولت فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که حضور پلیس در اطراف پاریس و سایر شهرهای بزرگ بیشتر می‌شود. اقدام دولت فرانسه پس از خشونت‌های پراکنده در پی مرگ یک راننده ۱۷ ساله صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این راننده در جریان یک بازرسی پلیس هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

دولت فرانسه خواستار برقراری آرامش شده است.

کشته شدن او باعث نگرانی سراسری و اعلام پیام‌های خشمگینانه و تسلیت گسترده، از جمله از سوی کیلیان امباپه، ستاره فوتبال، شد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، مرگ این جوان را «غیرقابل توضیح و توجیه‌ناپذیر» خواند.

به گفته وزیر کشور فرانسه، در ناآرامی‌های شبانه ۳۱ نفر دستگیر و ۲۵ افسر پلیس زخمی شدند و ۴۰ خودرو نیز در آتش سوخت.

تنش‌ها در حومه پاریس و در منطقه نانتر متمرکز بود. وکلا می‌گویند نائل ام، ۱۷ ساله، روز سه‌‌‌شنبه در جریان یک بازرسی ترافیک کشته شد. به گفته دفتر دادستانی نانتر، افسر پلیس که مظنون به شلیک به او است،‌ بازداشت شد و با اتهام احتمالی قتل غیرعمد غیرقانونی روبرو است. وکیل خانواده مقتول می‌‌‌خواهد علیه این مامور اتهام قتل طرح شود.

مکرون خواستار آرامش و احترام به بستگان نائل شد. او در پاسخ به سوالی در مورد تخلف پلیس گفت، باید به عدالت اجازه داد که مسیر خود را طی کند. او در مارسی به خبرنگاران گفت، هیچ چیز مرگ یک جوان را توجیه نمی‌کند.

دولت فرانسه روز چهارشنبه یک جلسه امنیتی برای بحث در مورد اقدامات بعدی برگزار می‌کند.

دفتر دادستانی در بیانیه‌ای گفت قربانی بر اثر اصابت گلوله زخمی شد و در محل تیراندازی جان باخت. یکی از سرنشینان خودرو برای مدت کوتاهی بازداشت و آزاد شد. پلیس در جست‌و‌جوی یکی دیگر از مسافران خودرو است که فرار کرد.

وزیر کشور فرانسه گفت ۱۲۰۰ مامور پلیس طی شب مستقر شدند و دو هزار مامور پلیس نیز روز چهارشنبه در منطقه پاریس و سایر شهرهای بزرگ برای «حفظ نظم» حضور خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG