لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۵

امانوئل ماکرون پیروز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شد


امانوئل ماکرون در انتخابات هفتم مه ۲۰۱۷ با کسب ۶۵ و پنج دهم درصد آرا به عنوان رئیس جمهوری جدید فرانسه انتخاب شد
امانوئل ماکرون در انتخابات هفتم مه ۲۰۱۷ با کسب ۶۵ و پنج دهم درصد آرا به عنوان رئیس جمهوری جدید فرانسه انتخاب شد

امانوئل ماکرون از جناح چپ میانه که طرفدار ماندن در اتحادیه اروپاست، روز یکشنبه در دور نهایی انتخابات رئیس جمهوری فرانسه موفق شد با کسب حدود ۶۵ و پنج دهم درصد آرا و شکست رقیب راست افراطی خود به عنوان رئیس جمهوری جدید فرانسه انتخاب شود.

اندکی پس از پایان مهلت رأی گیری در ساعت ۸ شب به وقت محلی، برنار کازنو نخست وزیر فرانسه ضمن اعلام پیروزی آقای ماکرون، نتیجه این دوره از انتخابات را رأی روشن و آشکار مردم آن کشور در رد دیدگاه‌های جناح راست افراطی دانست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرون ۳۹ ساله در سخنان بسیار کوتاهی به مناسبت پیروزی خود در انتخابات ۲۰۱۷ گفت، «امشب برگ جدیدی از تاریخ طولانی ماست. من می خواهم (دوران) امید و بازگشت اعتماد باشد.»

مارین لوپن هم در پیامی، ضمن پذیرش شکست، میزان حمایت مردم از او و حزب جبهه ملی را در این انتخابات «تاریخی» خواند و به هواداران خود وعده داد در انتخابات پارلمانی ماه آینده «یک نیروی سیاسی نوین» را شکل خواهد داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز اندکی بعد در پیامی در توئیتر ضمن تبریک به آقای ماکرون بابت «پیروزی بزرگ» او در رأی گیری امروز، گفت برای همکاری با او به عنوان رئیس جمهوری جدید فرانسه «بسیار مشتاق» است.

دور مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه سوم اردیبهشت ماه با حضور ۱۱ نامزد برگزار شد و امانوئل ماکرون و مارین لوپن ۴۸ ساله به دور دوم راه یافتند؛ انتخاباتی از آن با عنوان ستیزه جویانه ترین انتخابات تاریخ فرانسه یاد می شود.

آقای ماکرون، که اکنون جوان ترین رئیس جمهوری تاریخ فرانسه است، رقیب را استاد «هراس افکنی» توصیف کرده که زیاد حرف می‌زند، اما توانی برای عمل ندارد. خانم لوپن هم در مقابل او را نماینده «جهانی سازی بی رحمانه» خوانده که دارایی‌های فرانسه را به باد خواهد داد.

دو نامزد آرای خود را در دو شهر کوچک مختلف در شمال فرانسه به صندوق انداختند و سپس به ستادهای انتخاباتی خود در پاریس بازگشتند. فرانسوا اولاند رئیس جمهوری سوسیالیست کنونی نیز در شهر «تول» در مرکز فرانسه رأی داد.

این نخستین انتخابات است که دو نامزد نهایی به احزاب عمده فرانسه وابسته نیستند و مسائلی مانند مهاجرت و امنیت بخش عمده مباحث انتخاباتی در این کشور اروپایی که از دو سال پیش شاهد حملات تروریستی بوده را به خود اختصاص دادند.

از جمعیت ۶۷ میلیون نفری فرانسه، ۴۷ میلیون واجد شرایط رأی دادن در این دوره از انتخابات بودند. حدود ۴ میلیون نفر رأی سفید به صندوق های رأی انداختند، که نشان از نارضایتی آنها از اوضاع سیاسی کنونی کشور است.

بنا بر اعلام وزارت کشور فرانسه میزان مشارکت مردم در انتخابات تا پیش از ظهر یکشنبه حدود ۲۸ درصد بود، اما عصر به ۶۵ و سه دهم درصد افزایش یافت که در مقایسه با پنج سال پیش حدود ۶ درصد کمتر است.

پیروزی آقای ماکرون علاوه بر فرانسه برای آینده اتحادیه اروپا نیز، به ویژه پس از تصمیم مردم بریتانیا برای خروج از این بلوک اروپایی در جریان همه پرسی اوایل تیر ماه سال گذشته، بسیار حائز اهمیت است.

همچنین برای نخستین بار است که انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در وضعیت اضطراری برگزار می‌شود؛ وضعیتی که به دنبال حملات ترویستی ۱۳۹۴ و به درخواست رئیس جمهوری اعلام شد و همچنان پابرجاست.

امانوئل ماکرون روز یکشنبه هفته آینده طی مراسمی در کاخ الیزه قدرت را رسما از فرانسوا اولاند تحویل خواهد گرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG