لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۷

انتخابات فرانسه: آغاز رأی گیری در خارج؛ تشدید تدابیر امنیتی در داخل


یک روز پیش از برگزاری دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، رأی گیری در مناطق تحت حاکمیت پاریس در خارج از کشور آغاز شد و در عین حال تدابیر امنیتی در سراسر آن کشور اروپایی که طی دو سال گذشته شاهد حملات تروریستی مختلف بوده است، افزایش یافت.

دور مقدماتی انتخابات روز ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت) با رقابت ۱۱ نامزد برگزار شد، و مارین لوپن از جناح راست افراطی که خواهان خروج فرانسه از اتحادیه اروپاست، و امانوئل ماکرون از جناح چپ میانه که طرفدار تجارت آزاد و ماندن در اتحادیه اروپاست، به دور دوم راه یافتند.

دور نهایی انتخابات روز یکشنبه ۷ مه (هفدهم اردیبهشت) برگزار می‌شود و ۴۷ میلیون فرانسوی واجد شرایط رأی دادن باید از میان خانم لوپن ۴۸ ساله و آقای ماکرون ۳۹ ساله یکی را به عنوان جانشین فرانسوا اولاند انتخاب کنند. دوره ریاست جمهوری در فرانسه پنج ساله است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رأی گیری در قلمروهای فرانسه یا مناطق تحت حاکمیت پاریس در خارج از سرزمین اصلی، یک روز زودتر آغاز شد و جزایر «سن پیر و میکلُن» در غرب اقیانوس اطلس و نزدیک جزیره نیوفاندلند کانادا، نخستین قلمرویی بود که روز شنبه انتخابات در آن آغاز شد.

رای‌گیری در داخل فرانسه از ۸ صبح یکشنبه به وقت محلی در ۷۰ هزار شعبه اخذ رأی آغاز خواهد شد و حداکثر تا ۱۲ ساعت ادامه می‌یابد. انتظار می‌رود ارزیابی‌های اولیه از حدود ۸ شب منتشر شود. طبق آخرین نظرسنجی‌های روز جمعه، امانوئل ماکرون با ۶٢ درصد از مارین لوپن پیش است.

در همین حال تدابیر امنیتی در این کشور اروپایی که از حدود دو سال پیش به این طرف شاهد چند حمله تروریستی مرگبار بوده، به شدت افزایش یافته است و حدود ۵۰ هزار مأمور پلیس و نیروی امنیتی برای تضمین امنیت انتخابات در سراسر کشور بسیج شده‌اند.

این نخستین بار است که انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه در وضعیت اضطراری برگزار میشود؛ وضعیتی فوق العاده که به دنبال حملات ترویستی پائیز ۱۳۹۴ و به درخواست رئیس جمهوری اعلام شد و پس از چند بار تمدید، همچنان به قوت خود باقی است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG