لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۱

یک هفته تا دور نهایی انتخابات فرانسه؛ لوپن فاصله با مکرون را کمتر کرد


خانم لوپن به سیاست های ضد اتحادیه اروپا مشهور است.
خانم لوپن به سیاست های ضد اتحادیه اروپا مشهور است.

مارین لوپن و امانوئل مکرون هفته آخر مبارزات انتخاباتی شان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را پس از پرداختن به مسائلی از یورو تا محیط زیست در پایتخت فرانسه شروع می کنند.

شنبه به نظر می رسید لوپن از یکی از شاخص ترین سیاست های پیشنهادی اش عقب نشسته است و می گوید برای ترک واحد پول اروپا عجله ای در کار نیست. لوپن سپس یکشنبه در مصاحبه ای تاکید کرد که «یورو مرده است» و او همچنان می خواهد فرانسه از دو واحد پول یکی برای مصارف روزانه عمومی و دیگری برای تجارت بین المللی استفاده کند.

تغییر نظر لوپن بیشتر بر سر کاستن از فوریت برگزاری همه پرسی در باره یورو است، تا شاید از این طریق از حمایت نیکلا دوپانت آینان که پنج درصد از آرا را در دور اول کسب کرد برخوردار شود.

به گزارش بلومبرگ، یک تحلیلگر سیاسی در پاریس می گوید: «نهایتا مردم فرانسه لوپن را به عنوان کاندیدای ضد اتحادیه اروپا می شناسند. ممکن است نمایش او به عنوان یک کاندیدای عملگرا به آرای او اضافه کند ولی بعید است اوضاع را به کل تغییر دهد».

مردم فرانسه هفتم ماه مه میان لوپن و مکرون دست به انتخاب خواهند زد تا جانشینی برای فرانسوا اولاند، رییس جمهوری کنونی پیدا کنند. اولاند پایین ترین میزان محبوبیت یک رییس جمهور در نیم قرن گذشته در فرانسه را دارد.

لوپن در سخنرانی اخیرش مکرون را که مشاور اقتصادی و وزیر اقتصاد دولت اولاند بود به شدت مورد انتقاد قرار داد.

لوپن و مکرون خود را برای مناظره تلویزیونی چهارشنبه آماده می کنند.

هر چند امانوئل مکرون در نظرسنجی ها عموما از رقیب ملی گرایش جلو بوده است، اما فاصله اش در روزهای اخیر کمتر شده است.

لوپن با سخنرانی های متعدد و پیاپی می کوشد تا شاید برای اولین بار قدرت را در فرانسه در اختیار حزب راستگرای افراطی بگذارد که پدرش در سال ۱۹۷۲ پایه گذاری کرد.

مکرون ۳۹ ساله در نظرسنجی ها از حمایت بیش از ۵۹ درصد رای دهندگان برخوردار است. محبوبیت لوپن در نظرسنجی ها کمی بیش از ۴۰ درصد است.

ژان لوک ملانشون، کاندیدای چپ افراطی، که آرای بیش از ۱۹ درصد رای دهندگان را در دور اول به دست آورد، هنوز از مکرون اعلام حمایت نکرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG