لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

نمایشگاه هوایی پاریس آغاز به کار کرد؛ رقابت سخت بوئینگ و ایرباس


یک فروند هواپیمای مسافری امبرایر ساخت برزیل در پایگاه بورژه در حومه پاریس، محل برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع هوا و فضا
یک فروند هواپیمای مسافری امبرایر ساخت برزیل در پایگاه بورژه در حومه پاریس، محل برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع هوا و فضا

نمایشگاه بین المللی صنایع هوا فضای پاریس روز دوشنبه در حالی در پایتخت فرانسه آغاز به کار کرد که دو غول این صنعت، ایرباط اروپا و بوئینگ آمریکا، برای انعقاد قراردهای میلیادی رقابت سختی را بایکدیگر دارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه برای افتتاح این نمایشگاه، خود را با یک فروند هواپیمای ترابری نظامی ساخت شرکت ایرباس به پایگاه هوایی بورژه در حومه شهر پاریس رساند.

در نمایشگاه امسال، جدیدترین محصولات شرکت های مختلف، به ویژه هواپیماهای مسافری و نظامی، به نمایش در آمده و بوئینگ مدل جدید ۷۳۷ را معرفی کرد و لاکهید مارتین هم جنگنده فوق پیشرفته اف-۳۵ را به نمایش گذاشت.

در همین حال، بوئینگ برای انعقاد قراردادهای جدید رقابت سختی با رقیب اروپایی خود، یعنی ایرباس، دارد. ایرباس نخستین قرارداد بزرگ خود را اعلام کرد و گفت سفارش ۱۰۰ فروند هواپیمای ای-۳۲۰نئو را دریافت کرده است.

جت مسافربری ای-۳۲۰نئو (A320neo) ایرباس، مدل جدید و ارتقا یافته هواپیماهای ای-۳۲۰ است که مصرف سوخت کمتری دارد و می‌تواند رقیب سرسختی برای هواپیمای «۷۳۷مکس» ساخت شرکت آمریکایی بوئینگ به حساب آید.

شرکت بوئینگ هم در مقابل، روز دوشنبه مدل ارتقا یافته ۷۳۷مکس (737Max) به نام «مکس-۱۰» را معرفی کرد که طول بیشتری دارد و از امکان و انعطاف پذیری بالاتری برای تعبیه صندلی‌های بیشتر در آن برخوردار است.

به نوشته آسوشیتدپرس، این دو غول هواپیماسازی غرب، با رقیب جدیدی از شرق و از کشور چین روبرو شده‌اند؛ که ماه گذشته از نخستین هواپیمای جت مسافربری خود به نام «سی۹۱۹» برای مسافت‌های متوسط رونمایی کرده است.

با این حال، پیشینه طولانی بوئینگ و ایرباس، آنها را در فاصله بسیار جلوتری از رقیب جدید چینی خود قرار داده و انتظار می‌رود هر کدام بتوانند حدود ۲۰۰ سفارش جدید در بزرگترین نمایشگاه هوایی جهان در پاریس دریافت کنند.

رویترز هم در گزارشی نوشت، پس از یک دوره طلایی به دلیل افزایش تقاضای سفر و کاهش مصرف سوخت، این دو شرکت اخیرا با کاهش سفارش‌ روبرو بوده اند و نمایشگاه بورژه فرصت مناسبی برای عقد قراردادهای جدید است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG