لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۴

بوئینگ جدید ۱۰-۷۸۷ که ترامپ از آن پرده‌برداری کرد، چه ویژگی دارد


پرزیدنت ترامپ روز جمعه ۲۹ بهمن به کارخانه بوئینگ در ایالت کارولینای جنوبی سفر کرد تا ضمن صحبت درباره وضعیت مشاغل در آمریکا، در مراسم رونمایی از بوئینگ جدید نیز شرکت کند.

محصول جدید شرکت بوئینگ که روز جمعه از آن رونمایی شد، بوئینگ «۱۰-۷۸۷» دریم‌لاینر نام دارد.

به گفته شرکت بوئینگ، این هواپیما که در کارخانه کارولینای جنوبی ساخته شده، تا سال آینده در اختیار مشتریان این شرکت قرار خواهد گرفت.

دیدار پرزیدنت ترامپ از کارخانه هواپیماسازی بوئینگ در ایالت کارولینای جنوبی
دیدار پرزیدنت ترامپ از کارخانه هواپیماسازی بوئینگ در ایالت کارولینای جنوبی

ویژگی های سری جدید بوئینگ چیست؟

یکی از ویژگی های عمده هواپیمای مسافربری جدید در مقایسه با سری های پیشین ظرفیت آن است.

ظرفیت بوئینگ های سری ۸ و ۹ به ترتیب ۲۴۲ و ۲۹۰ مسافر است، اما بوئینگ جدید که سری ۱۰ بوئینگ های ۷۸۷ محسوب می شود می تواند ۳۳۰ مسافر در خود جای دهد.

ظرفیت بار سری جدید نیز در مقایسه با سری های پیشین ۱۵ درصد افزایش یافته است.

بوئینگ سری ۱۰ با طولی ۶۸.۳۰ متری، همچنین ۵.۵ متر از سری ۹ بلندتر است و با سوخت کامل می تواند مسافتی حدود ۱۲ هزار کلیومتر را طی کند.

از ویژگی های دیگر بوئینگ جدید می توان به مصرف سوخت بهینه آن اشاره کرد. مصرف سوخت و تولید دود این سری ۲۵ درصد از سری های پیشین پایین تر بوده و ردپای آلودگی صوتی در آن ۶۰ درصد کاهش یافته است.

شرکت بوئینگ آخرین مراحل طراحی این هواپیمای مسافربری را در اواخر سال ۲۰۱۵ به پایان رساند و سوار کردن قطعات آن از مارس سال ۲۰۱۶ آغاز شد. انتظار می رود اولین پرواز این هواپیما در سال جاری صورت بگیرد.

نخستین مشتری بوئینگ که از این سری خریداری کرده، شرکت هواپیمایی «سنگاپور» است که در سال ۲۰۱۸ بوئینگ جدید را تحویل خواهد گرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG