لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

نخست‌وزیر لبنان از استعفای «ضروری» قرداحی استقبال کرد؛ حزب‌الله او را به عنوان «قهرمان ملی» ستود


جرج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، در یک کنفرانس مطبوعاتی برای اعلام استعفای خود از سمت وزارت اطلاع‌رسانی. بیروت، لبنان. جمعه ۱٢ آذر ۱۴۰۰
جرج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، در یک کنفرانس مطبوعاتی برای اعلام استعفای خود از سمت وزارت اطلاع‌رسانی. بیروت، لبنان. جمعه ۱٢ آذر ۱۴۰۰

به دنبال استعفای وزیر اطلاع‌رسانی لبنان از سمت خود، نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، اقدام او را «ضروری» خواند و آن را گامی برای حل بحران سیاسی اخیر با برخی کشورهای عرب منطقه دانست.

جرج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، روز جمعه ١٢ آذر طی یک کنفرانس مطبوعاتی در بیروت، پایتخت لبنان، از سمت خود استعفا کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای قرداحی در این کنفرانس گفت تصمیم خود را در آستانه سفر امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به عربستان سعودی گرفته است؛ تصمیمی که به گفته قرداحی می‌تواند به مکرون برای احیای روابط بیروت-ریاض کمک کند.

وی که هفته‌ها از استعفا سر باز زده بود، در کنفرانس روز جمعه گفت: «لبنان سزاوار این رفتار از سوی عربستان سعودی نیست.»

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، با استقبال از استعفای «ضروری» آقای قرداحی این اقدام را «راهگشای» حل و فصل مشکل جاری با عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس دانست.

اما تلویزیون المنار حزب‌الله، جرج قرداحی را به عنوان یک «قهرمان ملی» که بدون تغییر دیدگاه‌هایش و برای مصلحت ملی استعفا کرده است، ستود.

جرج قرداحی چند ماه پیش از آن که به وزارت برسد، در اظهاراتی گفته بود شبه‌نظامیان حوثی از خود دفاع می‌کنند و جنگ یمن «بیهوده» است.

انتشار این اظهارات وی پس از رسیدن به مقام وزارت اطلاع‌رسانی لبنان، با واکنش شدید سعودی و متحدانش در حوزه خلیج فارس روبرو شد. ریاض، سفیر خود را از بیروت فراخواند، سفیر لبنان در عربستان را اخراج کرد، و کلیه واردات از این کشور عرب شرق مدیترانه را متوقف کرد. کویت، امارات متحده عربی، و بحرین نیز در اقداماتی مشابه، به عربستان پیوستند.

لبنان در حال حاضر با بدترین بحران اقتصادی در تاریخ خود دست و پنجه نرم می‌کند و به عقیده بسیاری از کارشناسان، حتی استعفای آقای قرداحی نیز شاید نتواند به تغییر و تحول قابل‌ملاحظه‌ای در روابط ریاض-بیروت منجر شود؛ زیرا عربستان و متحدانش از تسلط حزب‌الله و گروه‌های متحدش بر اهرم‌های قدرت در لبنان ناخشنود هستند.

XS
SM
MD
LG