لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

درخواست تلفنی مکرون از رئيسی: برای به نتیجه رسیدن مذاکرات به طور «سازنده» تعامل کنید


آرشیو
آرشیو

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه در تماسی تلفنی با ابراهیم رئیسی، همتای ایرانی خود، گفت که ایران باید به طور سازنده در مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برجام شرکت کند.

به گزارش رویترز، دفتر مکرون پس از این تماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که با آغاز گفتگوها برای نجات توافق در وین در روز دوشنبه، مکرون «بر لزوم تعامل سازنده ایران تاکید کرد... تا امکان این فراهم شود که گفتگوها اجازه بازگشت سریع به توافق را فراهم کند.»

دفتر ریاست جمهوری ایران هم می‌گوید، ابراهیم رئیسی در تماس با رئیس جمهوری فرانسه گفته است که «شرایط فعلی نتیجه عمل نکردن آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به تعهدات خود در برجام است.»

بنا بر بیانیه منتشره توسط این دفتر، رئیسی همچنین به امانوئل مکرون گفته است: «اگر آمریکایی‌ها تحریم‌ها را بردارند و اروپایی‌ها هم به تعهدات خود عمل کنند به هیچ عنوان نگران انجام تعهدات از جانب ایران نباشید.»

با خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های اقتصادی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ایران نیز فعالیت‌های هسته‌ای خود را به شدت گسترش داد و بارها تعهداتش در برجام را زیر پا گذاشت.

مقامات آمریکایی می‌گویند که پیشروی‌های هسته‌ای اخیر ایران به گونه‌ای بوده است که در صورت ادامه این وضعیت ممکن است بازگشت به برجام دیگر برای آمریکا و شرکای آن منفعتی نداشته باشد، چرا که برجام قرار بود فعالیت‌های هسته‌ای را در حدی محدود کند.

ایران اصرار دارد که آمریکا «تضمین» دهد که دیگر از توافق برجام خارج نمی‌شود. مقامات آمریکایی می‌گویند نمی‌توانند چنین تضمینی را بدهند.

XS
SM
MD
LG