لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۳

نشست یک روزه بین‌المللی پاریس برای مقابله با داعش پایان یافت


گروهی از مقام های شرکت کننده در نشست یک روزه پاریس تحت عنوان «صلح و امنیت در عراق» - ۲۴ شهریور ۱۳۹۳
گروهی از مقام های شرکت کننده در نشست یک روزه پاریس تحت عنوان «صلح و امنیت در عراق» - ۲۴ شهریور ۱۳۹۳

نشست یک روزه بین‌المللی «صلح و امنیت در عراق»، که صبح دوشنبه به میزبانی فرانسه در پاریس پایتخت آن کشور آغاز شد، به کار خود پایان داد و با صدور بیانیه‌ای، کشورهای شرکت‌کننده در آن از تشکیل دولت جدید در عراق، تحت نخست وزیری حیدر العبادی، استقبال و بر تعهد خود برای حمایت از وحدت، تمامیت ارضی و حاکمیت عراق تاکید کردند.

مقام‌های ایالت متحده آمریکا، کانادا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، بلژیک، هلند، ایتالیا، روسیه، جمهوری چک، دانمارک، نروژ، اسپانیا، ترکیه، مصر، عراق، ژاپن، اردن، کویت، لبنان، عمان، قطر، بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، و نیز نمایندگانی از اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد، در نشست امروز حضور داشتند.

شرکت‌کنندگان نشست پاریس در بیانیه‌ای تاکید کردند داعش (گروه افراطی سنی موسوم به «دولت اسلامی») تهدیدی نه تنها علیه عراق، بلکه علیه کل جامعه بین‌المللی است و مقابله با چنین تهدیدی تلاش‌های بلندمدت همه اعضای آن را می‌طلبد.

در یکی از بندهای این بیانیه ۱۰ ماده‌ای آمده است، همه شرکت‌کنندگان به لزوم فوری محو گروه داعش از کلیه مناطق تحت تصرف آن گروه در عراق تاکید کرده و بر حمایت خود از دولت عراق در مبارزه با آن، به هر طریق ممکن، از جمله کمک‌های نظامی درخور و مناسب، بر اساس اعلام مسئولان عراقی و متناسب با قوانین بین‌المللی، تاکید کردند.

شرکت کنندگان همچنین برخوردهای خشونت‌بار داعش علیه غیرنظامیان، از جمله اقلیت‌های بی‌دفاع، که ممکن است جنایت علیه بشریت تلقی شوند را محکوم کرده و بر حمایت خود از انجام تحقیقاتی در این زمینه به رهبری کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کردند.

در بیانیه پایانی نشست پاریس همچنین آمده است همه اعضای شرکت کننده بار دیگر پایبندی خود به هر قطعنامه مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد در مبارزه با تروریسم و منابع مالی و انسانی آن، بویژه قطعنامه ۲۱۷۰، را اعلام و مورد تاکید قرار دادند.

شرکت‌کنندگان در پایان توافق کردند که تعهدات مطرح شده در نشست امروز را اجرا و در چارچوب سازمان ملل متحد و طی جلساتی در سطوح بالا در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، آنها را پیگیری نمایند.

XS
SM
MD
LG