لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

آمریکا: در مذاکرات هسته‌ای با ایران، بر سر داعش معامله نمی‌کنیم


به دنبال انتشار خبر ابراز تمایل مقامات ایران برای کمک به مقابله با داعش در صورت نرمش غرب در پرونده هسته‌ای، آمریکا اعلام کرد که حاضر نیست بر سر عراق در برنامه هسته‌ای ایران معامله کند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه در پاسخ به خبرگزاری رویترز که نظر او را درباره ابراز تمایل مقامات ایران برای کمک به مبارزه با داعش در مقابل نرمش غرب در برابر برنامه هسته‌ای ایران، پرسیده بود، گفت: «تلاش‌های شش قدرت جهانی برای ترغیب ایران به عقب نشینی از مواضع هسته‌ای خود، «موضوعی کاملا جداگانه» از تلاش‌های باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای تشکیل ائتلاف بین‌المللی علیه ستیزه جویان داعش است.»

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه در گزارشی به نقل دیپلمات‌های ارشد ایرانی نوشت که ایران آمادگی دارد با ایالات متحده و همپیمانان آن در مبارزه با پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» همکاری کند، اما انتظار دارد طرف مقابل در مورد برنامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان دهد.

روز یکشنبه همچنین مقامات آمریکایی تایید کردند که در جریان گفت و گوهای وزرای خارجه ایران و ایالات متحده، درباره مقابله با دولت اسلامی(داعش) نیز صحبت شده است.

با این حال سخنگوی کاخ سفید گفت که آمریکا در موضعی نیست که درباره جنبه‌های برنامه هسته‌ای ایران در مقابل تعهدات امنیتی خود برای مقابله با گروه دولت اسلامی معامله کند.

ایران در هر دو کشور سوریه و عراق، که در حال مبارزه با گروه «دولت اسلامی» هستند، از نفوذ بالایی برخوردار است اما هم ایران و هم آمریکا به طور رسمی هر گونه همکاری با یکدیگر درباره مقابله با این گروه افراطی را رد کرده بودند.

XS
SM
MD
LG