لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۵

واکنش‌ها به اظهارات رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران درباره فخری‌زاده و برنامه تسلیحات هسته‌ای


نخست‌وزیر وقت اسرائیل در کنفرانسی خبری به تصویر محسن فخری‌زاده اشاره می‌کند - آرشیو
نخست‌وزیر وقت اسرائیل در کنفرانسی خبری به تصویر محسن فخری‌زاده اشاره می‌کند - آرشیو

در آستانه از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین، اظهارات فریدون عباسی درباره ایجاد سیستم سلاح هسته‌ای توسط محسن فخری‌زاده واکنش‌هایی برانگیخت.

فریدون عباسی دوانی، عضو کنونی مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان انرژی اتمی در زمان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، در گفت‌وگویی با روزنامه ایران گفت که «تحفظ ما درباره سلاح هسته‌ای» بر اساس فتوای رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر حرام بودن سلاح هسته‌ای مشخص است، «منتها فخری‌زاده این سیستم را ایجاد کرده بود و مسأله‌اش هم فقط دفاع از کشور خودمان نبود. زیرا کشور ما پشتیبان جبهه مقاومت است.»

جروزالم پست روز یک‌شنبه با نقل قول اظهارات عباسی، نوشت که رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران گفته فخری‌زاده بر روی یک برنامه تسلیحات هسته‌ای کار کرده است.

جروازلم پست این اظهارات او را در تضاد با سخنان محمد اسلامی مبنی بر «صرفا صلح‌آمیز» بودن مسیر هسته‌ای ایران دانسته و نوشته است که ایران، اسرائیل را مسئول ترور فخری‌زاده می‌داند و این کشور را به انتقام تهدید کرده است اما اسرائیل مسئولیت قتل او را نه تأیید و نه رد کرده است.

در پی واکنش‌ها و بازتاب‌های رسانه‌ای، فریدون عباسی روز یک‌شنبه در توییتی «ایجاد سیستم هوشمند و دانش‌بنیان بکارگیری نخبگان در حل مشکلات و خودکفائی کشور» را عامل ترس «دشمن» و «باعث ترور» فخری‌زاده دانست.

با این وجود، خبرگزاری ایلنا روز دوشنبه ۸ آذر در گزارشی علاوه بر انعکاس سخنان اخیر عباسی به اظهارات جنجالی او از جمله گفت‌وگو با روزنامه الحیات چاپ لندن در حاشیه نشست عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد که گفته بود «ایران مجبور بوده به آژانس دروغ هم بگوید» و «گاهی اوقات اطلاعات غلطی را به آژانس منتقل می‌کردیم.»

این اظهارات عباسی در آن زمان از سوی حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان «هدیه‌ای به دشمنان» تعبیر شد.

ایلنا اظهارات اخیر فریدون عباسی را از روی «شهوت دیده شدن» و یا «پاس گل به دشمن» دانسته است.

پیش از این نیز یک مقام امنیتی، هجدهم تیر ماه در گفت‌وگو با وب‌سایت انصاف‌نیوز، به طور ضمنی فریدون عباسی را به جاسوسی برای اسرائیل متهم کرده بود.

انصاف‌نیوز، دقایقی پس از انتشار آن گفت‌وگو را حذف کرد و نوشت که این حذف «پس از تماس یک نهاد نظارتی در دولت» صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG