لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

رئیس جمهوری فرانسه: کسی خواهان جنگ نیست؛ مذاکرات فراگیر با ایران آغاز شود


رئیس جمهوری فرانسه می گوید هیچکس خواهان جنگ دیگری در منطقه نیست و باید برای مذاکرات و توافق فراگیر با ایران آماده شویم.

امانوئل ماکرون روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت در حاشیه یک کنفرانس خبری در استرالیا به توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج به علاوه یک اشاره کرد و گفت فرانسه همچنان به این توافق پایبند است، اما این توافق کافی نیست.

وی افزود: فعالیت های هسته ای ایران بعد از پایان توافق برجام در سال ۲۰۲۵ می تواند از سر گرفته شود. همچنین توافق هسته ای نظارتی بر برنامه موشک بالیستیک جمهوری اسلامی ندارد و این موارد باید در یک مذاکره همه جانبه با ایران مطرح شود.

رئیس جمهوری فرانسه افزود در بخشی از این مذاکرات همه جانبه باید درباره بازدارندگی جمهوری اسلامی بخصوص در عراق، سوریه، لبنان و یمن بحث شود.

یک هفته پیش آقای ماکرون در دیدار با پرزیدنت ترامپ از یک طرح چهار ماده ای - که همه موارد مورد اعتراض آمریکا و کشورهای اروپایی را دربر می گیرد - به عنوان مکمل برجام سخن گفت. اما حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته است که برجام قابل تجدید مذاکره نیست.

پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG