لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

هشدار پاریس به تهران: به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در خاورمیانه پایان دهید


کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه
کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه

وزیر امور خارجه فرانسه می‌گوید در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود به او خاطرنشان کرده است خطر شعله‌ور شدن جنگ منطقه‌ای در خاورمیانه هرگز بیشتر از این زمان نبوده و تهران و گروه‌های نیابتی آن باید به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود پایان دهند.

کاترین کولونا پس از گفتگوی روز شنبه خود با حسین امیرعبداللهیان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های نیابتی آن باید فورا اقدامات بی‌ثبات کننده خود را متوقف کنند، چون هیچ‌کس از تشدید تنش‌ها سود نخواهد برد.»

به گزارش رسانه‌های ایران، امیرعبداللهیان در این تماس تنها راه توقف درگیری‌ها را «حل‌و‌فصل علل ریشه‌ای» دانست و گفت: «توقف جنگ در غزه و تسهیل در ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم این منطقه گامی موثر در پایان دادن به خشونت در منطقه خواهد بود.»

ایلان برمن، معاون اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا روز چهارشنبه در گفتگو با صدای آمریکا نسبت به «داغ‌تر» شدن جنگ نیابتی میان ایران و اسرائیل در هماهنگی جمهوری اسلامی با حزب‌الله لبنان و حماس، هشدار داد.

‌آبرام پیلی، قائم مقام نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، ۱۴دی در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا، گفت تمرکز دولت بایدن در سال ۲۰۲۴، مقابله با طیف گسترده رفتارهای بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در جهان است.

مقامات ارشد جمهوری اسلامی همزمان با حمله تروریستی حماس به اسرائیل در ۱۵ مهر به شادی و ابراز خوشحالی پرداختند، اما مدتی بعد مکررا هرگونه ارتباط با این حمله و دیگر حملات گروه‌های تندرو در منطقه را با خود تکذیب کردند.

در حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائیل دستکم ۱۲۰۰ نفر که بیشتر غیرنظامی بودند، کشته شدند. اسرائیل، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، و شماری از کشورها حماس را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG