لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

جوزپ بورل برای گفتگو درباره تنش‌های مرزی اسرائیل و لبنان وارد بیروت شد


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه برای گفتگو درباره تنش‌های مرزی اسرائیل و لبنان وارد بیروت شد. این یک تلاش دیپلماتیک مهم برای کاهش تنش در منطقه است.

بورل تا روز یکشنبه در منطقه خواهد بود تا با مقامات لبنانی و اسرائیلی در مورد «وضعیت در غزه و اطراف آن، از جمله تأثیر آن بر منطقه، به ویژه وضعیت در مرز اسرائیل و لبنان، و همچنین اهمیت اجتناب از تشدید منطقه‌ای و حفظ جریان کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان» بحث کند.

این دیدار پس از آن صورت می‌گیرد که مقامات ارشد اسرائیل به نماینده آمریکا در روز پنجشنبه گفتند که زمان برای رسیدگی به امنیت در مرزهای خود با لبنان رو به پایان است.

تنش‌ها با حزب‌الله مورد حمایت ایران در این هفته با کشته شدن یکی از رهبران ارشد حماس در بیروت بیشتر شعله ور شد و ترس از درگیری‌های گسترده تر در منطقه را افزایش داد.

از زمان حمله حماس درهفتم اکتبر به اسرائیل و متعاقب آن حمله اسرائیل به غزه، درگیری‌های تقریباً دائمی بین اسرائیل و حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی که بر جنوب لبنان تسلط دارند، وجود داشته است.

آژیرهای مربوط به حملات راکتی عصر روز جمعه در دو نوبت در نواحی شمال اسرائیل در نزدیکی مرز با لبنان به صدا در آمدند.

سرویس ملی اورژانس اسرائیل موسوم به «ستاره داوود سرخ» اعلام کرده هیچ تماسی درباره تلفات احتمالی این حملات دریافت نکرده است.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، روز جمعه در سخنانی هشدار داد که این گروه ترور صالح العاروری، معاون رهبر حماس، را نمی‌تواند بپذیرد.

او با متهم کردن اسرائیل به انجام این ترور هشدار داد که حزب‌الله در زمان و مکان مقتضی به آن پاسخ خواهد داد.

XS
SM
MD
LG