لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

استقبال صدراعظم آلمان از درخواست فرانسه برای همکاری نظامی بیشتر کشورهای اروپایی


اولاف شولتس، صدراعظم آلمان
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، روز پنجشنبه سوم خرداد گفت کشورهای اروپایی به همکاری نظامی نزدیک‌تری با یکدیگر نیاز دارند.

او در ادامه افزود که طرفدار بازدارندگی تسلیحات هسته‌ای فرانسه است که توسط امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری این کشور پیشنهاد شد تا به آنچه شولتس آن را «امپریالیسم وحشیانه» روسیه خواند، پاسخ دهد.

صدراعظم آلمان در مقاله‌ای که پنج‌شنبه در نشریه «اکونومیست» منتشر شد، نوشت که از تأکید رئیس‌جمهور فرانسه از بعد اروپایی نیروهای فرانسوی استقبال می‌کند.

آقای شولتس گفت: «علاوه بر بازدارندگی هسته‌ای، ما به نیروهای متعارف قوی، دفاع هوایی، موشکی، و همچنین قابلیت‌های سایبری، فضایی، و حمله با دقت عمیق، نگاه می‌کنیم».

او در ادامه افزود که کشورهای اروپایی می‌توانند، و‌ باید مسئولیت‌های بیشتری در سازمان ناتو بر عهده بگیرند.

اولاف شولتس تاکید کرد که اتحادیه اروپا سلاح هسته‌ای خود را نخواهد داشت، و همچنین هیچ قصدی برای زیر سؤال بردن حاکمیت هسته‌ای بازدارنده فرانسه وجود ندارد.

امانوئل مکرون، ماه گذشته گفته بود که تسلیحات هسته‌ای فرانسه باید بخشی از بحث دفاعی اروپا باشد.

رئیس‌جمهوری فرانسه پیش از آن، در حالی که چشم‌انداز خود را برای اتحادیه اروپا قاطع‌تر در صحنه جهانی را ترسیم می‌کرد، خواستار ایجاد قدرت دفاع قوی‌تر و یکپارچه‌تر اروپایی شده بود.

نیروهای روسیه در اوایل ماه میلادی جاری تمرین‌هایی را برای شبیه‌سازی آمادگی برای پرتاب سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی آغاز کردند. این تمرین‌ها هشداری از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، برای بازدارندگی غرب از ورود عمیق‌تر به جنگ در اوکراین تلقی می‌شود.

مسکو در آن زمان این رزمایش‌ها را به آن‌چه که «بیانیه‌های ستیزه‌جویانه» مقامات غربی از جمله امانوئل ماکرون می‌خواند مرتبط دانست.

اولاف شولتس در مقاله خود اضافه کرد که برای حفظ حمایت عمومی گسترده از اوکراین در اروپا، مهم است که «به وضوح» مشخص شود که ناتو به دنبال رویارویی با روسیه نیست.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG