لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

امانوئل مکرون یک راست میانه را به عنوان نخست وزیر فرانسه برگزید


ادوارد فیلیپ
ادوارد فیلیپ

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه ادوارد فیلیپ قانونگذار راست میانه را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد. این اولین تصمیم عمده سیاسی آقای مکرون یک روز پس از انتصاب رسمی به عنوان رهبر فرانسه به شمار می رود.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز آقای مکرون که پس از ترک حزب سوسیالیست، سیاستمداری مستقل و میانه رو محسوب می شود قرار است که بقیه کابینه خود را تا پایان هفته جاری اعلام کند.

الکسیس کوهلر معاون رئیس جمهوری فرانسه انتخاب آقای فیلیپ ۴۶ ساله و از حزب راست میانه جمهوریخواهان به سمت نخست وزیری را اعلام کرد.

ادوارد فیلیپ که شهردار بندر لوآور و متحد سیاسی نزدیک آلن ژوپه نخست وزیر سابق فرانسه است.

آقای فیلیپ تا هفته گذشته چهره شناخته شده ملی نبود. او هنگامی نامش بر سر زبان ها افتاد که رسانه ها در گزارش های خود گفتند که او یکی از کاندیداهای عمده برای نخست وزیری است.

نیویورک تایمز می گوید آقای فیلیپ از بسیاری جهات آینه امانوئل مکرون است: هر دو جوانتر از بسیاری از سیاستمداران دیگر فرانسه هستند، هر دو به دانشگاه های ممتاز فرانسوی رفته اند و هر دو در بخش خصوصی کار کرده اند.

آقای مکرون پیشتر در بانکداری سرمایه گذاری فعالیت می کرد و آقای فیلیپ وکیل یک شرکت حقوقی آمریکایی و همچنین رئیس روابط عمومی شرکت آروا، غول اتمی فرانسه بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG