لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۱

فرانسه حکومت ایران را به استفاده از سیاست گروگانگیری دولتی و باج‌خواهی متهم کرد


فرانسه روز سه‌شنبه، ۷ ماه مه، جمهوری اسلامی را به استفاده از «سیاست گروگان‌گیری و باج‌خواهی دولتی» متهم کرد و خواستار آزادی فوری زوج فرانسوی زندانی در ایران شد.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با نادر خواندن اتهامات وارده به این شهروندان فرانسوی و با اشاره به سایر گروگانهای اروپایی که با اتهامات واهی در ایران زندانی هستند و بر لزوم آزادی فوری همه آنها تاکید کرد.

سیسیل کوهلر (معلم) و همسرش ژاک پاری اردیبهشت ۱۴۰۱ همراه با شماری از فعالان کارگری و معلمان، از جمله رضا شهابی، حسن سعیدی، داود رضوی، کیوان مهتدی و رسول بداقی، به دلیل دیدار در تهران بازداشت شدند.

پس از آن، تلویزیون جمهوری اسلامی فیلمی از دیدار این فعالان در یک رستوران پخش کرد و شبکه عربی ‎زبان «العالم»، متعلق به رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی، روز ۱۴ مهر سال قبل با انتشار «اعترافات اجباری» دو شهروند فرانسوی، اعلام کرد که آنها برای تدارک یک «انقلاب و سرنگونی جمهوری اسلامی» حدود پنج ماه پیش به ایران سفر کردند.

این اتهام در شرایطی وارد شد که خانواده بازداشت‌شدگان و نیز سازمان‌های حقوق بشری و تشکل‌ها و اتحادیه‌های کارگری در ایران و جهان با رد آن، با اشاره به مقاوله‌نامه‌های سازمان بین‌المللی کار، این دیدار را قانونی دانسته‌اند.

علاوه بر کوهلر و پاری، دو شهروند فرانسوی دیگر نیز در ایران زندانی هستند.

فعالان حقوق بشر بارها جمهوری اسلامی را به داشتن یک استراتژی آگاهانه گروگان‌گیری برای کسب امتیاز از غرب متهم کرده‌اند اما صدور بیانیه‌ای رسمی از سوی یک کشور غربی برای محکوم کردن این گونه اقدامات حکومت ایران، کم‌سابقه بوده است.

XS
SM
MD
LG