لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۵

ساده زیستی رهبر جمهوری اسلامی ایران


رهبر جمهوری اسلامی ایران «غالباً مقروض است و حتی گاهی از پاسدارهای شخصی خودش قرض می‌کند». این‌ها را آیت الله رسولی محلاتی می گوید. کسی که گفته می شود یکی از قدیمی‌ترین دوستان و یاران علی خامنه‌ای می گوید.

آیت الله رسولی محلاتی اخیرا در مصاحبه با خبرگزاری نیمه رسمی فارس و با بیان خاطراتش گفت:‌ «گاهی که نذورات را برایشان می برم، می بینم که مثلا صدا می زنند آقا رضا! بیا قرضت را پس بگیر.»

محلاتی می گوید رهبر جمهوری اسلامی، علاوه بر هدایا و نذوراتی که برای شخص ایشان می آورند، خانه ای از قدیم در خیابان ایران داشت که آن را اجاره داده. به گفته آیت الله محلاتی، آقای خامنه‌ای تنها یک فرش کهنه در اتاقش دارد:‌ «گاهی به اتاق ایشان رفته ام. تنها فرش خانه ایشان یک قالی تبریزی معمولی نخ نماست که پرز بعضی جاهای آن هم رفته است.»

این روحانی نزدیک به رهبر ایران در بخش دیگری از سخنانش می گوید فرزندان آقای خامنه ای، که طلبه هستند معمولا گرفتاری مالی دارند.

اظهارات آیت الله محلاتی از وضعیت معیشتی رهبر جمهوری اسلامی ایران از جمله اقدامات وابسته به حاکمیت در به تصویر کشیدن دولتمردان ایران به عنوان انسان هایی فارغ از مسائل دنیوی و مادی به شمار می رود. این اولین بار نیست که چنین نکاتی به عنوان جزئیات زندگی آیت الله خامنه‌ای مطرح می شود.

در گذشته چندین نفر از نزدیکان دیگر آقای خامنه ای از جمله آیت الله عبدالحسن مهدوی، عضو مجلس خبرگان از قناعت پیشگی رهبر ایران سخن گفته اند. آیت الله مهدوی حتی در کتاب خاطراتش درباره ساده زیستی آیت الله خامنه‌ای می گوید که در خانه او تنها یک «فرش نخ نما» هست و وی اغلب مقروض است. او سپس به نقل از محمدی گلپایگانی، مسئول دفتر خامنه‌ای نوشته‌: «با آن که وجوهات و پول‌های زیادی در اختیار ایشان است، اما یک ریال برای استفاده شخصی مصرف نمی کنند.»

پیشتر وبسایت مشرق نیوز، به نقل از آیت الله قرهی، مدیر حوزه علمیه امام مهدی نوشت که همسر آیت الله خامنه‌ای کاناپه‌ای را که همسرش به تجویز دکتر برای کمر درد تهیه کرده بود، برای پرهیز از «تجمل گرایی» دور انداخت. قرهی گفت:‌ «… کاناپه را به در خانه آقا بردند، آن هم یک عدد کاناپه، نه یک دست مبل. خانم آقا برای دیدن اقوام و زیارت و ... مشهد بودند، آمده بودند، دیده بودند کاناپه در خانه است، آن را برداشته بودند و دم در حیاط گذاشته بودند. آقا در دفترشان بودند. آقا وقتی برمی‌گردند، می‌بینند کاناپه دم در است.» و پس از آن بود که همسر خامنه‌ای با کاناپه موافقت کرد.

داستان‌های مشابه گاه و بیگاه در وبسایت‌های دولتی و وبلاگ‌های وابسته به حاکمیت دیده می شود. از جمله یک بار یحیی رحیم صفوی، فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته بود یک بار به منزل آیت الله خامنه‌ای برای شام دعوت شد و با «املت ساده»‌از او پذیرایی شد.

مهدی خلجی، کارشناس مسائل ایران در موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، که در حال کار در مورد زندگی نامه آیت الله خامنه‌ای است می گوید اظهارات درباره ساده زیستی خامنه‌ای تا حدی درست است هرچند درباره آن مبالغه می شود:‌ «لباس هایی که می پوشد، از جمله عبایش، از بهترین جنس و گاهی بسیار گران است. او الزاما خودش آن‌ها را نمی خرد بلکه هدیه می گیرد و برایشان پول نمی پردازد. کسانی که به خانه او رفته اند می گویند نشانی از تجمل در آنجا نیست. در قانون اساسی ایران هیچ حقوق و مزایایی برای رهبر در نظر گرفته نشده است. رئیس جمهوری، وزیران و نمایندگان مجلس حقوق می گیرند اما رهبر، چون مرجع تقلید محسوب می شود و زندگی اش از محل نذورات تامین می شود، حقوق و مزایای ماهانه نمی گیرد. هر چند، او می تواند بخشی از وجوهاتی را که می گیرد صرف زندگی خود کند. مبالغه هایی از این قبیل که او مقروض است بدون شک درست نیست. او زندگی خوب و بدون تجملی دارد.»

اظهارات دوستان و نزدیکان و یا رسانه‌های دولتی ایران نیز حاکی است که دیگر رهبران جمهوری اسلامی ایران نیز ساده زندگی می کنند. از جمله محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری سابق ایران که یکی از متمول‌ترین مردان ایران به شمار می رود.
این ویدئو زندگی ساده هاشمی رفسنجانی را نشان می دهد:تبلیغات سیاسی همواره مورد قبول طبقه متوسط ایرانی‌ها قرار نمی گیرد و بسیاری از آنان شاهد فساد هر روزه اند.

یک جوان ایرانی پس از خواندن مصاحبه اخیر در مورد ساده زیستی آیت الله خامنه‌ای در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشت:‌ «اگر (خامنه ای) واقعا آنقدر فقیر است، باید به اندازه ما از تحریم ها، تورم، و فقر در رنج باشد. اما تا حد زیادی، او خودش مسئول این وضعیت است.»

گلناز اسفندیاری- گزارشگر رادیو اروپای آزاد رادیو آزادی
XS
SM
MD
LG