لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

سفر ۱۱میلیون دلاری محمود احمدی نژاد به نیویورک


«۱۱ میلیون دلار، هزینه نیویورک گردی دکتر محمود و همراهان». این عنوان مطلب انتقادی است که در بازتاب امروز ، پایگاه خبری اینترنتی منتقد دولت محمود احمدی نژاد منتشر شد.

بازتاب ضمن اشاره به شعارهای ساده زیستی محمود احمدی نژاد در دوران قبل از به قدرت رسیدن، تخمین می زند که هزینه سفر هیأت های بزرگ همراه محمود احمدی نژاد به نیویورک ، در طول هشت سال ریاست جمهوری او، حدود ۱۱ میلیون
دلار است.

این هیأت ها هر ساله حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ نفر بوده است. تا کنون هیچ گاه میزان دقیق هزینه های صرف شده از سوی دولت برای این سفرها منتشر نشده است.

درآخرین سفرآقای احمدی نژاد به نیویورک به عنوان رئیس جمهوری ایران، حدود صد و چهل تن از اعضای هیأت ایرانی در ۱۱۰ اتاق هتل وارویک نیویوک اقامت داشتند ، که با احتساب هزینه ۷۰۰ دلاری اتاق ها در هر شب، هزینه اقامت پنج روزه آنان در هتل به تنهایی بیش از یک میلیارد و دویست و پنجاه و پنج میلیون تومان است.

زهره طبیب زاده نماینده تهران در مجلس و عضو جبهه پایداری با اشاره به شمار اعضای هیأت همراه محمود احمدی نژاد در نیویورک گفت: اینگونه رفتارها از رئیس جمهوری که شعار عدالت طلبی سر می دهد دور از انتظار است.

پیشتر نادر قاضی پور نماینده ارومیه، به دلیل درخواست ۱۶۰ ویزا ازکشور به گفته او «متخاصم» و حضور تعدادی از همسران و اعضای خانواده وزیران و شخص محمود احمدی نژاد، به کمیسیون اصل ۹۰ شورای اسلامی شکایت کرده بود .

در سفر امسال برای ۱۶۰ نفر تقاضای ویزا شده بود اما آمریکا درخواست ۲۰ نفر از آنان را رد کرد.

محمود احمدی نژاد علی رغم پرسش ها تا کنون هیچ گاه رقم هزینه سفر های خود را به ایالات متحده آمریکا اعلام نکرد .

برخی حامیان دولت علت پرشماری هیأت ایرانی در مجمع عمومی امسال سازمان ملل متحد را دایر نبودن سفارت ایران در خاک آمریکا و لزوم داشتن کادر اجرایی مناسب برای مدیریت سفر اعلام کرده اند. اما در مقابل، منتقدان حضور برخی همراهان هیأت ایرانی از جمله خانواده مقامات را غیر ضروری میدانند.

محمود احمدی نژاد را در آخرین سفر نیویورک، اعظم‌السادات فراحی همسرش و علیرضا پسرش، اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور و همسرش، سیدمجتبی ثمره‌هاشمی دستیار ویژه رئیس جمهور، غلامحسین الهام مشاور حقوقی رئیس جمهور و حمید بقایی معاون اجرایی و رئیس نهاد ریاست جمهوری، محمدشریف ملک‌زاده مشاور رئیس جمهور و همسرش و شماری دیگر از مدیران ریاست جمهوری، و همچنین شماری از خبرنگاران ایرانا، شبکه خبر و باشگاه خبرنگاران جوان همراهی ‌کردند.
XS
SM
MD
LG