لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

پنج زندانی آمریکایی ایرانی از اوین به هتل منتقل شدند


مراد طاهباز، سیامک نمازی و عماد شرقی
مراد طاهباز، سیامک نمازی و عماد شرقی

جرد گنسر، وکیل سیامک نمازی، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، و شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» روز پنجشنبه از انتقال چهار شهروند آمریکایی زندانی، به یک هتل در تهران خبر دادند.

به گفته آقای گنسر، این افراد به مدت چند هفته و تا زمان کسب اجازه برای خروج از ایران، در هتل نگهداری می‌شوند.

کاخ سفید شمار زندانیان آمریکایی ایرانی‌تبار در اختیار جمهوری اسلامی که به هتلی منتقل شده‌اند را پنج تن اعلام کرد و از این اقدام استقبال کرده است.

سیامک نمازی، عماد شرقی، و مراد طاهباز هویت سه تن از این چهار زندانی آمریکایی است. هنوز هویت چهارمین و یا پنجمین زندانی آمریکایی منتقل شده به هتل، مشخص نیست.

آقای گنسر ابراز امیدواری کرد که انتقال این شهروندان آمریکایی‌، زمینه‌ساز آزادی نهایی و بازگشت‌شان به آمریکا شود و تصریح کرد هیچ تضمینی درباره آنچه رخ خواهد داد، وجود ندارد.

جرد گنسر همچنین به نقل از زندانیان منتقل‌شده به هتل گفته است این هتل تحت مراقبت مقامات ایرانی خواهد بود. او به نام این هتل اشاره نکرد.

در این حال، روزنامه نیویورک‌تایمز از انتقال پنج تن از شهروندان آمریکایی به هتل خبر داده است.

این روزنامه به نقل از منابع مطلع خود نوشت که دولت جو بایدن با آزادی تنی چند از زندانیان محکوم به دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی موافقت کرده است.

این منابع به نیویورک‌تایمز گفتند: دولت آقای بایدن همچنین با انتقال نزدیک به شش میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی، به حسابی در بانک مرکزی قطر، موافقت کرده است.

این حساب تحت کنترل دولت قطر خواهد بود و ایران می‌تواند از آن برای مصارف انسان‌دوستانه از قبیل دارو و غذا استفاده کند.

خانواده نمازی انتقال سه تن از زندانیان به هتل را تایید کردند

خانواده سیامک نمازی به تازگی توانسته‌اند از طریق تماس مستقیم تصویری، تایید کنند که زندانیان ایرانی-آمریکایی؛ سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز از زندان اوین ترخیص شده و در راه بازداشت خانگی بوده‌اند.

آن‌ها در ساعات ابتدایی روز پنجشنبه مطلع شده بودند که این سه تن همراه با یک گروگان چهارم ناشناس آمریکایی با هم به دفتر زندان برده شده‌اند.

در آنجا به چهار زندانی رسما ابلاغ شد که قرار است از زندان اوین آزاد و به حبس خانگی منتقل شوند و سپس آن‌ها به طور کتبی با این انتقال موافقت کردند.

خانواده‌های چهار گروگان آمریکایی پیش‌تر، بعد از ظهر روز چهارشنبه از سوی دولت جو بایدن مطلع شده بودند که انتظار می‌رود این چهار تن به حبس خانگی منتقل شوند.

اگرچه چهارمین زندانی آمریکایی به طور مستقیم در حال خروج از زندان اوین دیده نشده است، اما با توجه به حضور مشترک آنها در دفتر زندان، گمان می رود که او همراه با سه تن دیگر منتقل شده باشد، هرچند این موضوع هنوز تایید نشده است.

در این حال، به نظر می‌رسد پنجمین آمریکایی هم که زنی ناشناس است و بازداشتش اخیراً علنی شده بود، در حال حاضر در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

در واکنش به این تحولات، بابک نمازی، برادر سیامک نمازی، اظهار داشت: «از اینکه سیامک و سایر آمریکایی‌ها در ایران از زندان اوین خارج شده‌اند و در حبس خانگی هستند، سپاسگزاریم.»

او افزود: «اگرچه این یک تحول مثبت است، ما تا زمانی که سیامک و دیگران به خانه برنگردند، دست از فعالیت بر نخواهیم داشت. ما همچنان روز شماری می‌کنیم تا این اتفاق بیفتد.»

آقای نمازی اشاره کرد: «ما به‌مدت هشت سال، رنج وحشتناک و غیرقابل توصیفی را متحمل شدیم و آرزو می کنیم که دوباره به عنوان یک خانواده کنار هم باشیم.»

  • نگاهی به وضعیت برخی از زندانیان دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی

عماد شرقی: او روز سوم اردیبهشت ١٣٩٧ با اتهام‌هایی چون «جاسوسی و برهم زدن امنیت ملی» در زندان اوین زندانی شد. این بازرگان و سرمایه‌گذار ایرانی-آمریکایی که پس از هشت ماه از همه اتهامات تبرئه و آزاد شد، بار دیگر بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

در اردیبهشت امسال همزمان با پنجمین سال حبس عماد شرقی، مقامات ارشد آمریکایی از جمله رابرت مالی، نماینده ویژه پیشین در امور ایران؛ رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا؛ سناتور جیم ریش، عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنا؛ و ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، خواستار آزادی فوری این شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی شدند.

همسر و دو دختر عماد شرقی طی ماه‌های اخیر بارها خواهان دیدار با جو بایدن شده‌ بودند. خانواده عماد شرقی به همراه خانواده دیگر شهروندان ایرانی-آمریکایی زندانی توسط جمهوری اسلامی روز ۱۳ اردیبهشت سال جاری با تجمع در مقابل کاخ سفید، از رئیس جمهوری آمریکا خواستند آزادسازی عزیزان‌شان از بند در جمهوری اسلامی را در اولویت قرار دهد.

ندا شرقی، خواهر عماد شرقی، که در این تجمع حضور داشت، در مصاحبه‌ای با بخش فارسی صدای آمریکا از ایجاد کارزار«خانواده ما را به خانه بازگردانید» خبر داد. او گفت: «قرار است با کمک جمعی از گروگان‌های آزاد شده آمریکایی، گروگان‌های ایرانی آمریکایی محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی را به مردم و رسانه‌های آمریکا معرفی و تلاش کنیم تا با رییس جمهور بایدن دیدار کنیم.»

سیامک نمازی: این تاجر ایرانی-آمریکایی در ٢١ مهر ۱۳۹۴ از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد. باقر نمازی، پدر سیامک نمازی، نیز در ٣ اسفند همان سال و هنگام ورود به ایران برای بازدید از پسرش بازداشت شد.

سیامک و باقر در ۲۷ مهر ۱۳۹۵ به اتهاماتی همچون همکاری با یک دولت خارجی به ۱۰ سال زندان محکوم شدند. باقر نمازی که هنگام بازداشت ٧٩ ساله بود، در مهرماه سال گذشته و در سن ٨۵ سالگی، پس از شش و نیم سال حبس، اجازه خروج از ایران را کسب کرد.

سیامک که هم‌اکنون ۵٢ سال سن دارد و بیش از هر شهروند ایرانی-آمریکایی در زندان بوده است، زمستان سال گذشته در هفتمین سالگرد حبس خود در ایران به مدت یک هفته دست به اعتصاب غذا زد.

او پس از شکستن اعتصاب غذای خود، در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی‌ان‌ان، از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواست صدای او و دیگر زندانیان ایرانی-آمریکایی را بشنود.

مراد طاهباز: این تاجر و فعال محیط زیست ۶۷ ساله ایرانی-آمریکایی که دارای شهروندی بریتانیا نیز است، در بهمن ۱۳۹۶ بازداشت شد.

آقای طاهباز در بهمن ١٣٩٨ به اتهاماتی همچون همکاری با آمریکا، به ۱۰ سال زندان محکوم شد. همزمان با آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری در اسفند ۱۴۰۰، مراد طاهباز نیز به طور موقت به مدت ۴۸ ساعت از زندان آزاد و سپس به زندان بازگردانده شد.

تارا طاهباز، دختر مراد طاهباز، در اوایل اردیبهشت سال جاری به خبرگزاری رویترز گفت پدرش به سرطان پروستات مبتلا است و سه بار در زندان به کرونا مبتلا شده است.

رکسانا طاهباز، دیگر دختر مراد طاهباز، نیز سال گذشته در گفت‌وگویی با روزنامه گاردین گفته بود وزارت خارجه بریتانیا، پدر و خانواده او را فراموش کرده است.

شهاب دلیلی: این شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا از سال ۱۳۹۵ هنگامی که برای خاکسپاری پدرش به ایران بازگشته بود، در ایران زندانی شد.

همسر آقای دلیلی در مصاحبه‌ای که فروردین سال گذشته با بخش فارسی صدای آمریکا انجام داد، گفته بود: شهاب بنا به اتهاماتی همچون همکاری با دولت‌های خارجه به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

او در این گفت‌وگو در توضیح سکوت طولانی مدت خود درباره حبس آقای دلیلی گفت امیدوار بود با این کار خود به تغییر حکم یا تخفیف در محکومیت همسرش کمک کند.

ناظران امور ایران می‌گویند که جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، به ویژه دوتابعیتی‌ها، قصد دارد از آنها برای چانه‌زنی‌ در روابط خود با دیگر کشورها استفاده کند و در عمل، آنها را با اتهامات دروغین به گروگان می‌گیرد.

بسیاری از کشورهای غربی از جمله مقامات ایالات متحده بارها به شهروندان دو تابعیتی هشدار داده‌اند که با توجه به اقدامات جمهوری اسلامی، سفر به ایران مخاطره‌آمیز است و از آنها خواسته‌اند با سفر به ایران، حتی برای دید و بازدیدهای خانوادگی، خود را به خطر نیندازند.

XS
SM
MD
LG