لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

ادعای روزنامه «خراسان»: چهارمین آمریکایی زندانی در ایران یک زن است


پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران و آمریکا
پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران و آمریکا

در حالی که سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از ادامه مذاکرات برای تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا سخن می‌گوید، روزنامه خراسان از بازداشت یک زن آمریکایی ایرانی‌تبار خبر داده و نوشته است که درخواست آزادی او موجب توقف «اجرای تبادل» شده است.

روزنامه خراسان دوشنبه ۱۶ مرداد از بازداشت یک زن ایرانی آمریکایی پرده برداشت و در گزارشی نوشت که مقامات ایالات متحده خواهان آزادی او هستند و این مسئله سبب شده است که اجرای تبادل زندانیان متوقف شود.

در این گزارش بدون اشاره به هویت فرد بازداشت‌شده، این شهروند ایرانی‌تبار آمریکایی به عنوان «پنجمین شهروند آمریکایی بازداشت‌شده در ایران» (با احتساب باقر نمازی که سال گذشته پس از سال‌ها حبس از زندان آزاد و از ایران خارج شد) معرفی شده و تأکید شده که این زن سابقه فعالیت در سازمان‌های غیردولتی افغانستان را داشته است.

بنا بر این گزارش، طرف آمریکایی «اجرای تبادل» زندانی با جمهوری اسلامی ایران را تا آزادی‌ این زن، متوقف کرده است.

این گزارش هم‌زمان با سخنان ناصر کنعانی منتشر شده که دوشنبه ۱۶ مرداد در نشست رسانه‌ای گفت «بحث تبادل زندانیان» میان ایران و آمریکا «به عنوان یک موضوع انسانی مورد توجه ما قرار دارد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین تأکید کرد که «گفت‌وگوهایی با واسطه با طرف آمریکایی» با هدف «ایجاد راه‌حل برای تحقق» آزادی زندانیان جریان دارد و با «طرف‌های مختلف نقش‌آفرین» از جمله «عمان» گفت‌وگو و رایزنی ادامه دارد.

سیامک نمازی، مراد طاهباز، و عماد شرقی سه شهروند ایرانی‌تبار آمریکا در ایران زندانی هستند و در صورت صحت خبر بازداشت این زن ایرانی-آمریکایی، شمار شهروندان ایالات متحده که در ایران زندانی شده‌اند به چهار تن می‌رسد. شهاب دلیلی نیز که دارای اقامت دائم ایالات متحده است، در ایران زندانی است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته که ایالات متحده همچنان به تلاش برای آزادی شهروندان «به ناحق بازداشت‌ شده» در ایران ادامه می‌دهد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ۱۹ تیر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که دولت جو بایدن با هدف آزاد کردن آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران، با جمهوری اسلامی «مذاکرات غیرمستقیم» دارد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز، ۳۰ تیر بازداشت شهروندان آمریکایی از سوی جمهوری اسلامی ایران را به منظور بهره‌گیری از آنها به عنوان اهرم سیاسی و «ظالمانه» دانسته است.

او با اشاره به تعهد دولت بایدن به آزادی همه شهروندان آمریکایی زندانی در دیگر کشورها تصریح کرده است: «بی‌وقفه برای بازگرداندن آنها به خانه تلاش می‌کنیم تا زمان پیوستن مجدد آنها به عزیزانشان متوقف نمی‌شویم.»

XS
SM
MD
LG