لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

اذعان مقام ارشد سپاه به اقامت ۴هزار آقازاده در آمریکا و اروپا


مرتضی میریان، رئیس اداره عملیات زمینی سپاه پاسداران
مرتضی میریان، رئیس اداره عملیات زمینی سپاه پاسداران

یک مقام بلندپایه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برنامه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که در حال حاضر «نزدیک به چهار هزار فرزند برخی از مسئولان» جمهوری اسلامی در «آمریکا، اروپا و کانادا» زندگی می‌کنند.

مرتضی میریان، رئیس اداره عملیات زمینی سپاه، تأکید کرد، این افراد که «از بچگی در خارج دارند تربیت می‌شوند» باید «رصد بشوند» و «نباید هیچ مسئولیتی در آینده کشور بگیرند.»

او با اشاره تلویحی به جنگ تهران با غرب با طرح این پرسش که «فرزند کدام یک از فرماندهان جنگ پیش صدام زندگی می‌کردند؟» گفت که «مدیریت مشکل دارد»، و «چرا باید کاری کنیم که این‌ها بخواهند از کشور بروند؟»

مهاجرت فرزندان مقامات جمهوری اسلامی که به «آقازاده‌ها» شهرت دارند، به کشورهای پیشرفته و سبک زندگی غربی آنها هم‌زمان با بهره‌مندی آنها از رانت والدینشان، بارها مورد انتقاد قرار گرفته است.

در این حال، مقامات جمهوری اسلامی در مواردی از این موضوع برای حذف یکدیگر از رقابت‌های سیاسی درون حاکمیتی استفاده کرده‌اند.

یکی از تازه‌ترین نمونه‌ها، افشاگری درباره سفر خانواده محمدباقر قالیباف بود که این افشاگری به برادر داماد ابراهیم رئیسی نسبت داده شد.

همچنین تحصیل و زندگی فرزندان علی لاریجانی در برخی گزارش‌ها به عنوان یکی از دلایل رد صلاحیت رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ عنوان شد که استعفای برادرش صادق لاریجانی از شورای نگهبان را به دنبال داشت.

پیش از این، رسانه آمریکایی فاکس‌نیوز در گزارشی به زندگی آقازاده‌ها در خارج از ایران پرداخته و سعید قاسمی‌نژاد، پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، در این گزارش گفته است: «بسیاری از ایرانی‌های عادی از این که فرزندان مقام‌های رژیم در ایالات متحده زندگی و کار می‌کنند شگفت‌زده شده و احساس می‌کنند به آنها خیانت شده است.»

به گفته قاسمی‌نژاد، «مقام‌های رژیم شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند، اما بچه‌های خود را به ایالات متحده می‌فرستند، جایی دورتر از جهنمی که خود طی چهار دهه گذشته در ایران درست کرده‌اند.»

این درحالی است که چندی پیش شماری از خانواده محبوسین دربند زندان‌های جمهوری اسلامی با ارائه درخواستی به دولتمردان آمریکایی خواستار اخراج و ابطال روادید یا اقامت فرزندان و بستگان مقامات ارشد جمهوری اسلامی در این کشور شدند.

XS
SM
MD
LG