لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

چهار زندانی سیاسی کُرد به اعدام محکوم شدند


نهادهای حقوق بشری از افزایش صدور و اجرای حکم اعدام در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.
نهادهای حقوق بشری از افزایش صدور و اجرای حکم اعدام در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

وب‌سایت خبری «هرانا» از صدور حکم اعدام برای چهار عضو حزب «کومله» کردستان با نام‌های محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار و هژیر فرامرزی، خبر داد.

بنابر گزارش «هرانا» این افراد در تاریخ ۱ مرداد سال ۱۴۰۱ در ارومیه توسط سازمان اطلاعات «فراجا» بازداشت شده بودند.

بر اساس این گزارش همسر محسن مظلوم یکی از محکومین، دادگاه این افراد را «کوتاه و فرمایشی» دانسته و در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی نوشته است که «مراحل بازداشت، بازپرسی، رسیدگی و دادرسی تا صدور حکمشان در ابهام، خفا، بطور پنهانی، غیرشفاف و سریع اتفاق افتاده و بیم آن می‌رود مراحل اجرا هم به همین ترتیب باشد.»

به نوشته «هرانا» حزب «کومله» با صدور بیانیه‌ای اتهامات مطروحه علیه چهار بازداشت شده را رد کرده و در خصوص «سناریو سازی» نهادهای امنیتی برای بازداشت شدگان هشدار داده بود.

این افراد در حالی به اعدام محکوم شده‌اند که مهرماه سال گذشته اولین بخش از اعترافات اجباری آنان از شبکه‌های تلویزیونی داخلی پخش شد که این شهروندان را با «سرویس‌های جاسوسی بیگانه» مرتبط دانست.

سازمان اطلاعات «فراجا» در اطلاعیه‌ای اتهامات این افراد را «جاسوسی برای یک کشور خارجی» عنوان کرده بود.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر صدور و اجرای حکم اعدام برای مخالفان خود را تشدید کرده است.

صدور حکم اعدام با اتهام جاسوسی در مورد شهروندان دو تابعیتی نیز با هدف فشار به کشورهای غربی یکی دیگر از روش‌های جمهوری اسلامی است.

یکی از این موارد پرونده احمدرضا جلالی، پزشک سوئدی-ایرانی زندانی است که سازمان عفو بین‌الملل نسبت به خطر «اعدام تلافی‌جویانه» او، به تلافی حکم صادره علیه حمید نوری در سوئد، هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG