لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

فعالان و سازمان‌های حقوق بشری نسبت به اجرای حکم اعدام رضا رسایی و مجاهد کورکور هشدار دادند


فعالان حقوق بشری و سازمان‌های حقوق بشری در پی ملاقات حضوری خانواده رضا رسایی با این معترض محکوم به اعدام و همچنین ارسال پرونده عباس‌(مجاهد) کورکوری به شعبه اجرای احکام، نسبت به خطر اعدام قریب‌الوقوع این دو زندانی هشدار دادند.

به گزارش مرکز مشاوره و آموزش حقوقی دادبان، مقامات قضایی و زندان روز شنبه ۱۶ دی به خانواده رضا رسایی اجازه داده‌اند که با او ملاقات حضوری داشته‌باشند.

آتنا دائمی، فعال مدنی و حقوق بشری، در صفحه «ایکس»، معنای ملاقات حضوری برای زندانیان محکوم به اعدام را «ملاقات آخر پیش از اجرای اعدام» ذکر کرده و درباره درخطر بودن جان رضا رسایی هشدار داده است.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای، در روز پنجشنبه ۱۴ دی، خواستار لغو حکم اعدام رضا رسایی شد و تاکید کرد که حکم اعدام او پس از یک محاکمه ناعادلانه و «اعترافات اجباری» زیر شکنجه صادر شده است.

به گزارش دادبان، پرونده این زندانی سیاسی کرد و پیرو آیین یارسان دارای ایرادهای قانونی فراوان بوده و «فقدان مدارک و مستندات قانونی» برای اثبات مجرمیت او موجب شده است که دادگاه به «علم قاضی» استناد کند.

پیشتر سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از ارسال پرونده رضا رسایی به اجرای احکام دادگاه کیفری کرمانشاه و جدی‌بودن خطر اعدام او خبر داده بود.

رضا رسایی، معترض ۳۴ ساله، به اتهام قتل نادر بیرامی، رئیس اداره اطلاعات سپاه پاسدارن در شهر صحنه به اعدام محکوم شده است.

از سوی دیگر، دادبان روز ۱۰ دی از ارجاع پرونده مجاهد کورکور، شهروند اهل ایذه، به دایره اجرای احکام خبر داده و تأکید کرد که «خطر اعدام هر لحظه جان او را تهدید می‌کند.»

مجاهد کورکور که به اتهاماتی از جمله «محاربه» و «افساد فی الأرض» از سوی دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شده است.

در حالی‌که مرکز رسانه قوه قضاییه او را به دست‌داشتن در قتل کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله جان‌باخته در جریان اعتراضات ایذه، متهم کرده بود، خانواده پیرفلک بارها این ادعا را رد کرده‌ و اعلام کرده اند که از مجاهد کورکور هیچ شکایتی ندارند.

دادبان، بازداشت مجاهد کورکور را بخشی از «یک پرونده‌سازی» برای چند شهروند گزارش کرده است.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای، در روز جمعه ۱۵ دی، با اعلام این که مجاهد کورکور در معرض خطر اعدام قرار دارد اشاره کرد که او در سلول انفرادی نگهداری می شود و بارها مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

این سازمان از مقام های جمهوری اسلامی خواست تا فورا نسبت به متوقف کردن اعدام این زندانی سیاسی اقدام کنند.

عفو بین الملل تاکید کرد که محاکمه مجاهد کورکور باید بر اساس معیارهای عادلانه و نیز مورد قابل قبول بین المللی انجام شود و نه بر اساس اعترافات اجباری.

معین خزائلی، حقوقدان، درباره تناقض‌های احکام صادر شده برای مجاهد کورکور و رضا رسایی، دو معترض محکوم به اعدام، در گفت‌وگو با صدای آمریکا توضیح داده است.

XS
SM
MD
LG