لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

کامالا هریس: از نجات گروگان‌ها خوشحالیم و عزادار بی‌گناهانی هستیم که جانشان را از دست داده‌اند


کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا.
کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، ضمن ابراز خرسندی از نجات چهار گروگان بر خواست دولت بایدن برای پایان دادن به جنگ غزه تاکید گذاشت.

او در ضیافت شام شنبه شب، ۱۹ خرداد، حزب دموکرات در ایالت میشیگان گفت: «در هفتم اکتبر (۱۵ مهر)، حماس مرتکب قتل‌عام وحشیانه ۱۲۰۰ انسان بی‌گناه شد و ۲۵۰ نفر را ربود... خوشبختانه چهار نفر از آن گروگان‌ها امشب به خانواده‌های خود ملحق شدند و ما عزادار همه بی‌گناهانی هستیم که جانشان را در غزه از دست داده‌اند، از جمله آنهایی که امروز به‌طور غم‌انگیزی کشته شدند.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود: «ما هر روز تلاش کرده‌ایم تا به گونه‌ای به این درگیری پایان دهیم که امنیت اسرائیل تضمین شود، همه گروگان‌ها به خانه بازگردند، به رنج‌ مداوم مردم فلسطین پایان داده شود و اطمینان حاصل کنیم که فلسطینی‌ها بتوانند از حق تعیین سرنوشت، کرامت و آزادی خود برخوردار شوند.»

هریس بار دیگر برفراخوان جو بایدن تاکید کرد که «زمان پایان این جنگ فرا رسیده است.»

ارتش اسرائیل روز شنبه، ۱۹ خرداد، در عملیاتی پیچیده چهار گروگان ربوده‌ شده توسط حماس در جریان حمله تروریستی این گروه به جشنواره موسیقی «سوپرنوا» در روز ۱۵ مهر را نجات داد.

نوا ارگمانی ۲۶ ساله، آلموگ میر جان ۲۲ ساله، آندری کوزلوف ۲۷ ساله، و شلومی زیف ۴۱ ساله، گروگان‌های نجات‌یافته در روز شنبه هستند. به گفته ارتش اسرائیل در جریان این عملیات بیش از دویست فلسطینی کشته شدند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در بیانیه‌ای متعهد شد که تا زمان آزادی همه گروگان‌ها به جنگ ادامه دهد. یوآف گالانت، وزیر دفاع گفت این عملیات «ماهیتی جسورانه و برنامه‌ریزی استادانه داشت و به شیوه‌ای خارق العاده اجرا شد.»

به گفته ارتش اسرائیل آرنون زامورا، عضو واحد نخبه ضد تروریسم، که در عملیات موفق روز شنبه برای آزادی چهار گروگان اسرائیلی در مرکز غزه زخمی شده بود، بر اثر جراحات وارده جان خود را از دست داده است.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، به خبرنگاران گفت که اطلاعات نظامی مدتی پیش مشخص کرد که گروگان‌ها در دو آپارتمان در فاصله ۲۰۰ متری از یکدیگر، در قلب اردوگاه نصیرات نگهداری می‌شوند. او گفت که نیروها بارها بر روی مدلی از این دو آپارتمان آموزش دیدند.

او گفت که نیروها به طور همزمان در روز روشن به سمت دو آپارتمان حرکت کردند و معتقد بودند که این بهترین حمله غافلگیرانه خواهد بود. به گفته او افرد مسلح با آر‌پی‌جی واحدهای عملیاتی را هدف قرار دادند: «آتش‌ زیادی در اطراف ما بود... ارتش با تمام قوا، از جمله هواپیما برای نجات نیروهایمان و آزادی گروگان‌ها وارد عمل شد.»

به گزارش نشریه «تایمز اسرائیل»، نوا ارگمانی در یک آپارتمان و سه گروگان دیگر در آپارتمان دیگر اسیر بودند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام دولت بایدن که مجاز به اظهار نظر نبود و نخواست نامش اعلام شود گفت یک واحد آمریکایی خبره با مشاوره و پشتیبانی در طول فرآیند شناسایی محل گروگان‌ها و نجات آنها کمک کرد.

حماس مورد حمایت حکومت ایران در حمله ۱۵مهر به جنوب اسرائیل حدود ۱۲۰۰ را کشت و حدود ۲۵۰ نفر را به گروگان گرفت. حدود نیمی از آنها در آتش‌بس یک هفته‌ای در آذر سال گذشته آزاد شدند. حدود ۱۲۰ گروگان باقی مانده‌اند که گفته می‌شود ۴۳ نفر از آنها کشته شده‌اند. بازماندگان شامل حدود ۱۵ زن، دو کودک زیر ۵ سال و دو مرد ۸۰ ساله هستند.

XS
SM
MD
LG