لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

بنیامین نتانیاهو پس از ترخیص از بیمارستان در جلسه رای‌گیری کنست شرکت می‌کند


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که پس از انجام یک عمل جراحی اضطراری قلب، روز دوشنبه ۲ مرداد ماه از بیمارستان مرخص شد گفته است در جلسه رای گیری در کنست شرکت می‌‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، با افزایش شدت مخالفت‌ها به طرح دولت برای انجام تغییرات در سیستم قضایی اسرائیل، بسیاری از معترضان مسیر منتهی به پارلمان را مسدود کردند. برخی از آنها خود را در مقابل پارلمان این کشور به زنجیر کشیدند.

همچنین، پلیس اسرائیل برای متفرق کردن معترضانی که مسیر منتهی به پارلمان را مسدود کرده بودند از ماشین آب پاش استفاده کرد.

واشنگتن نیز از نتانیاهو خواسته است تا برای هرگونه انجام اصلاحات قضایی به اجماع برسد. جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده بار دیگر از آقای نتانیاهو خواسته از پیشبرد این «طرح تفرقه برانگیز» خودداری کند.

جو بایدن اواخر روز یکشنبه در بیانیه‌ای به سایت خبری آکسیوس، نسبت به «پیشبرد تغییرات قانونی که باعث ایجاد اختلافات زیادی شده است» هشدار داد.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: با توجه به طیف وسیعی از تهدیدها و چالش‌هایی که اسرائیل در حال حاضر با آن‌ها روبه‌رو است، تعجیل برای رهبران اسرائیل منطقی نیست و تمرکز باید روی همکاری با مردم و دستیابی به اجماع باشد.

در همین حال، اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، در آخرین لحظات تلاش داشت تا قبل از رأی‌گیری مهم در کنست در مورد اصلاحات قضایی کشور، به یک توافق با نتانیاهو دست یابد.

دیشب اسحاق هرتزوگ رئیس جمهور اسرائیل پیش از مرخص شدن نتانیاهو از بیمارستان به عنوان میانجی دولت و مخالفان لایحه با او ملاقات کرد اما این ملاقات نتیجه‌ای در برنداشت.

کنست روز دوشنبه شاهد آغاز رای‌گیری به منظور تصویب اولین بسته از اصلاحات قضایی پیشنهادی نتانیاهو، که با اعتراضات گسترده داخلی و خارجی همراه بوده، خواهد بود.

طبق این اصلاحات، توانایی دادگاه عالی اسرائیل برای الغای آن دسته از تصمیمات دولت و وزیران که «غیرمنطقی» تشخیص دهد، محدود خواهد شد.

همزمان با شروع مناقشات در کنست از روز یکشنبه، ده‌ها هزار اسرائیلی مخالف این اصلاحات، با در دست داشتن پرچم کشورشان با وجود گرمای طاقت‌فرسای اورشلیم به خیابان‌ها ریختند. بسیاری از معترضان، در یک پارک نزدیک کنست چادر زده‌اند.

ائتلاف ملی‌گرایان و مذهبیون تحت رهبری نتانیاهو ضمن اشاره به «مداخله‌گرایی سیاسی بیش از حد» دادگاه عالی مصمم هستند با به تصویب رساندن این اصلاحات، قدرت آن را محدود کنند.

اما منتقدان می‌گویند اصلاحیه پیشنهادی نتانیاهو با برچیدن یکی از معدود مجاری کنترل قوه مجریه در کشوری که هنوز قانون اساسی نوشته ندارد، زمینه را برای سوءاستفاده از قدرت مهیا می‌کند.

XS
SM
MD
LG