لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

وضعیت یکی از امدادگران بازداشت شده در مناطق سیل‌زده اهواز وخیم اعلام شد


تصویری از سیل چند هفته پیش در اهواز
تصویری از سیل چند هفته پیش در اهواز

«احمد بدوی» یکی از امدادگران بازداشت شده در مناطق سیل‌زده ایران به دلیل صدمات ناشی از شکنجه، از ناحیه چشم به شدت آسیب دیده و نیاز به درمان در بیمارستانی خارج از زندان را دارد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز جمعه ۶ اردیبهشت گزارش داد «احمد بدوی» از شهروندان اهل ملاشیه که در حین ساختن سیل‌بند و کمک‌رسانی به سیل‌زدگان در منطقه ملاشیه اهواز بازداشت شده ‌‌است، به دلیل آسیب جدی از ناحیه چشم نیاز فوری به درمان پزشکی خارج از زندان دارد، اما مسئولان زندان شیبان از انتقال او به بیمارستان خودداری می‌کنند.

احمد بدوی
احمد بدوی

احمد بدوی شاعر و شهروند اهل ملاشیه اهواز روز یکشنبه ۲۵ فروردین به همراه ده‌ها تن از امدادرسانان دیگر توسط نیروهای امنیتی در مناطق سیل‌زده ملاشیه بازداشت و به زندان مرکزى اهواز (زندان شیبان) منتقل شده است.

به گفته فعالان حقوق بشر از اهواز، امدادرسانان بازداشت شده بعد از شکنجه شدید فیزیکى در بازداشتگاه به قرنطینه زندان مرکزى اهواز (زندان شیبان) منتقل شده‌اند.

این اولین بار نیست که در پی حوادث سیلاب اخیر امدادگران داوطلب در خوزستان بازداشت می‌شوند. پیش از این دو نفر از امدادرسان‌های اهل خوزستان به نام احمد کعبی و یعقوب کعبی روز جمعه ۱۶ فروردین، و ۹ نفر از امدادرسان مردمی که برای کمک رسانی به سیل‌زدگان به روستای گوریه رفته بودند در روز یکشنبه ۱۸ فروردین، از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

اواسط فروردین ماه نیز با انتشار فیلمی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «آژیر خطر سد کرخه»، دادستان عمومی و انقلاب شهر شوش خبر داد فردی که کلیپی را درباره سد کرخه و پخش شدن «صدای عجیبی» از آن منتشر کرده بود، از سوی ماموران پلیس اطلاعات بازداشت و به زندان انتقال یافته است.

این اقدامات مقام‌های قضایی در حالی است که روند امدادرسانی از سوی نهادهای حکومتی با انتقادهای مختلفی مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG